Product Details
Transmission
- The transmission distance is up to 400 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
- The transmission distance is up to 140 meters over CAT
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- Users can switch between different sources almost in real-time, without noticing interruptions or delays
- Dynamic ports are flexible and automatically detect whether a computer module, RemoteAccess-CPU, console module, or DynamicWorkplace-CON is connected
- System components can be connected or removed during operation (hot-plug capable)
- The ControlCenter-Compact series is compatible with the ControlCenter-Digital series and the end devices for computer and workplace connections
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- Bootloader, operating system, and firmware form a “Trusted Computing Platform” with automatic integrity checks during system startup
- Integrated Trusted Platform Module (TPM) protects all access and configuration data from being spied on or tampered with by third parties
- Emergency direct connection (extender mode) between console and computer module ensures continuous operation even during unexpected events at the central module
- Redundant internal power packs
- Redundant network interface
- Early detection of security incidents or unusual activities through continuous monitoring via Syslog, monitoring, and SNMP
- Support for external directory services (Active Directory, Radius, LDAP) to meet company security policies
- To comply with individual password policies and improve security, password complexity can be configured system-wide
- Configurable login options, such as displaying terms of use or setting the maximum acceptable number of failed login attempts, can enhance system security
- Comprehensive rights management and user administration, allowing precise control over which user can access which resources
- Option for disablable access protection (OpenAccess mode), in which all connected workstation modules can access all released computer sources immediately and without prior authentication
- Auto Backup Function: Automates backups at user-defined intervals and replaces manual intervention – ensuring reliable, timely data protection without the need for continuous monitoring
- Configurable exclusive access control for USB, audio, and RS232 ensures that access is granted only to console modules, DynamicWorkplace-CONs, and authorized users
- End devices (computer modules, RemoteAccess-CPUs, console modules, and DynamicWorkplace-CONs) do not store security-relevant information such as login credentials, which could be extracted in the event of device loss
- Freeze function: If the video signal is lost, the last displayed image is frozen and highlighted with a colored frame and timer
Operation features
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) or a graphical interface and hotkeys
- auto-recognition and display of the system structure
- Configuration and central update of all components via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Support for Wake-on-LAN Function: A standardized method for powering on a shut-down or sleeping computer via a network command, provided the target system supports this functionality
- With configurable select keys, computers can be made available to each user individually via quick access
- Configurable view filters enable efficient sorting of large lists of computer modules
- The configurable multi-user access allows multiple users to access a real or virtual computer simultaneously
- With channel grouping, multiple computer modules or multiple console modules can be grouped together into a channel group
- USB pinning: In grouped channels, transparent USB transmission remains linked to the currently connected computer – even when switching to another system – and continues seamlessly until the transfer is complete
Extensions
Security features
- MatrixGuard Function – premium software feature for ensuring continuous operation against unforeseen disruptions.
- requires the premium software feature Matrix-Grid Function
- Redundancy concept with failover functionality: In the event of unforeseen disruptions, console modules and computer modules within the Matrix-Grid network automatically connect to an alternative matrix switch – except for endpoint devices connected to the unavailable matrix switch
- restoration of switching states enables rapid resumption of operations
- 2-Factor-Authentication (2FA) – premium software feature to enhance security by using a second possession-based factor during user authentication:
- The traditional password authentication is combined with a time-limited, single-use code (Time-Based-One-Time-Password – TOTP)
- You can choose between using the internal authentication server provided in the device or an external directory service
- Authenticator apps or hardware token can be used
- This additional layer of protection prevents unauthorized access and ensures the highest level of security, particularly in sensitive IT environments
Operation features
- TradeSwitch Function (TS Function) – premium software feature providing convenient operation and seamless restoration of individual working environments at consoles with multiple console modules, including the most recently connected sources:
- optimizes usability for consoles tasked with simultaneous monitoring or control of multiple computers via several console modules
- provides a central keyboard and mouse for operating the entire workplace
- both input devices can switch to any console module using a hotkey
- CrossDisplay switching additionally offers an especially user-friendly switching method: simply moving the mouse pointer from one monitor to another automatically transfers keyboard and mouse focus to another module and thus another computer
- The FreeSeating function automatically restores a user’s personalized working environment, including previously used sources, at any workplace within the group. A single login is sufficient to register all console modules and activate the respective sources, while a single logout will log out the entire group
- Push-Get Function – premium software feature for moving/retrieving connections from own or other devices:
- optimizes collaboration within control rooms by improving team communication, flexibility, and responsiveness
- allows users to “push” the connection status of their console module to another console module or “get” it from there
Control options
- IP-Control-API – premium software feature enabling remote control, scenario switching, and retrieval of switching states via an API interface:
- allows text-based XML control of a KVM matrix system over the network
- optional encryption of communication:
- Encryption of login passwords (partial encryption)
- Complete encryption of the data stream
- Additional certificate check when establishing a connection
- provides the capability to create custom control applications, send switching commands, and retrieve selective information on switching states as well as computer statuses
- flexible and scalable solution for seamless integration into IT infrastructures from various vendors
- Includes a scripting function for creating, managing, and executing scripts, automating scenarios such as changing the switching state of individual consoles, multiple consoles, or the entire system
- Enables control of external devices via HTTP requests
System expansion
- Support for all common video signals, thanks to a wide selection of matrix-compatible KVM extenders, which can be integrated as end devices in matrix operation in a “mixed” configuration (Mix & Match). Video transmission is performed using bluedec™ – G&D’s advanced, multi-stage, lossless compression – delivering pixel-perfect, lossless video quality with near-zero latency.
- The RemoteAccess-CPU lets you seamlessly integrate virtual machines into your matrix installation. This way, hybrid systems with real and virtual computer infrastructure can be optimally implemented.
- Matrix-Grid Function – premium software feature for expanding the matrix system or increasing the number of ports by adding additional central modules:
- multiple digital matrix switches from the ControlCenter-Compact and ControlCenter-Digital series can be combined into a large matrix network
- enables bidirectional communication between console and computer modules connected to different matrix switches
- can be combined with the MatrixGuard Function
- Increase the system’s range up to 10,000 m by using CAT variants/connections by integrating an optical fibres line (DVI-FiberLink)
- Increase the system’s range up to 140 m by using CAT variants/connections by integrating a CAT line (CAT-Repeater)
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM matrix switches |
| Product Family | ControlCenter-Compact |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Central module (digital) |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Transmission 1 | |
| Number of transmission channels | 32 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 100 m (62.5/125µm) 200 m (50.0/125µm, OM2) 400 m (50.0/125µm, OM3) 70 m (62.5/125µm) 150 m (50.0/125µm) 400 m (50.0/125µm, OM4 – 4700MHz*km) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 2.5 Gbit/s |
| Transmission 2 | |
| Number of transmission channels | 32 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 140 m (AWG22) 100 m (AWG24) 80 m (AWG26) |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Network | |
| Quantity | 2 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s 1 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 88 mm |
| Depth ca. | 284 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 5.61 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 96,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 2 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 1.5-0.7 A |
| Power consumption max. | 85.7 W |
| Heat output max. | 76.2 W |
Source: G&D — ControlCenter-Compact-32F(M)-32C (A2300113). Verify with manufacturer.



