DVI-CON-Fiber(S)-MC2 3.0 (A1220224)
Contact for Price
Console module to receive DVI signals via fiber singlemode Product variants DVI-CON-2-Fiber(S) 3.0 DVI-CON-Fiber(S) 3.0 DVI-CON-Fiber(S)-MC2 3.0 DVI-U-CON-2-Fiber(S) 3.0 DVI-U-CON-Fiber(S) 3.0 DVI-U-CON-Fiber(S)-MC2 3.0
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DVI-CON-Fiber(S)-MC2 3.0
SKU:
DVI-CON-Fiber(S)-MC2 3.0
Categories: KVM Matrix, MTX-CPU/CON
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Matrix, Matrix Switch, MTX-CPU/CON
Description
Product Details
Video
- bluedec™ – advanced developed multi-stage compression for best video quality and practically latency-free transmission. This method enables pixel-perfect video transmission with efficient bandwidth use.
- The end devices can be flexibly combined with each other, even if they process different video signals (Mix & Match)
- Use of a monitor profile optimized for the computer module (EDID profile)
- Flexible use of the EDID data of the workplace monitor as required
- Resolution up to
1920 × 1200 @ 60 Hz,
1280 × 1024 @ 85 Hz
Signals
- Bidirectional audio signals (stereo)
Transmission
- The transmission distance is up to 5,000 meters over fiber singlemode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- The devices are compatible with the ControlCenter-Digital and ControlCenter-Compact series (matrix operation) and other end devices for computer and workplace connections (extender operation)
- Internal power pack for main power supply
- CON-2 variant: console module with two transmission lines for redundancy
- These modules can be connected to various counterparts, such as compatible computer modules or KVM matrix switches, whereby switching is carried out via pushbuttons, hotkeys or automatically, depending on the configuration
- MultiChannel variants (MC): Modules for multi-monitor workplaces with multi-channel video
- MC mode uses the full bandwidth for each video channel, whereby a separate transmission line is required for each channel
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- Console modules do not store security-relevant information such as login credentials, which could be extracted in the event of device loss
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
- Compatibility with special USB-HID input devices
- Support of DDC/CI (Display Data Channel / Command Interface) to enable centralized software-side control of monitor settings such as brightness
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
- Device mounting via RackMount sets, TableMount sets or other mounting tools
System expansion
- You can integrate the matrix-compatible extenders into a complete installation with a ControlCenter-Compact or ControlCenter-Digital, even at a later point in time. This provides you with even greater flexibility through the possibility of distributed access – and the existing components can continue to be used.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | MTX-CPU/CON |
| Country of origin | Germany |
| Number of workstations | 1 |
| KVM matrix system component | Console module (digital) |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 mouse | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 2 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 5,000 m (9/125µm, OS1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 1,310 nm |
| Medium | Fiber SM |
| Data rate | 2.5 Gbit/s |
| Video output | |
| Quantity | 2 |
| Format | Singlelink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MHz to 165 MHz |
| Vertical frequency | 50 Hz to 180 Hz |
| Horizontal frequency | 30 kHz to 130 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) 1280 × 1024 (85 Hz) 1280 × 1024 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Display Data Channel (DDC) |
| Audio | |
| Transmission type | Bidirectional Stereo |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 270 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 210 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 200,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.4-0.2 A |
| Power supply 2 | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 1.6 A |
Source: G&D — DVI-CON-Fiber(S)-MC2 3.0 (A1220224). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery



