Product Details
Video
- Video inputs per variant
- Standard and Advanced: 9 (1x UHD/60, 3x UHD/30, 5x FHD/60)
- Advanced Max: 9 (5x UHD/60 4:2:2, 4x FHD/60)
- Professional: 18 (2x UHD/60, 6x UHD/30, 10x FHD/60)
- Professional Max: 27 (15x UHD/60 4:2:2, 12x FHD/60)
- Video: 27 (3x UHD/60, 9x UHD/30, 15x FHD/60)
- Video outputs per variant
- Standard VO1: 1 (UHD/60)
- Advanced VO4, Professional VO4 and Video VO4: 4 (5K/60)
- Professional VO6 and Video VO6: 6 (5K/60)
- Display licenses are required for video output (both physical and streaming); the number of included licenses varies depending on the variant:
- Standard and Advanced: 1
- Professional and Video: 2
- Can be expanded with additional display licenses
- Two different operating modes:
- Dynamic mode (standard): Use of the native resolution of the connected monitor to be able to display modern resolutions (e.g. 5120 × 2880 at 60 Hz)
- Legacy mode: Mode with predefined resolutions and aspect ratios (max. 3840 × 2160 @ 60 Hz)
- 5 streaming inputs. Supported protocols:
- RTSP (H.264)
- RTSP HEVC (H.265)
- NDI
- Up to 2 streaming outputs (Standard variant: 1). Display licenses required.
Supported protocols:- RTSP (H.264)
- RTSP HEVC (H.265)
- WebRTC
Transmission
- The transmission distance is up to 400 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Due to the high data rates of the video signals, bandwidth restrictions must be taken into account when planning and operating the device – our specialists will be happy to help you with this
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
Operation
- Operable computers per variant:
- Video: 0
- Standard and Advanced: 7
- Advanced Max: 12
- Professional: 14
- Professional Max: 29
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Features
Video
- Display area of max. 16384 pixels horizontally and max. 16384 pixels vertically
- Enables 4x 4K horizontal or 4x 5K vertical or in 2×2 layout
(4x 5K horizontal not possible, as >16384 pixels)
- Enables 4x 4K horizontal or 4x 5K vertical or in 2×2 layout
- Supports mirroring for monitor or stream projections (display license required)
Device
- Users can switch between different sources almost in real-time, without noticing interruptions or delays
- Internal power supply unit for power delivery
- Professional and Video variants with redundant internal power supply modules
- Low noise emission
Security features
- With the Monitoring function, you can monitor the device via the web interface.
- Redundant network interface
Operation features
- Different operating modes:
- Free mode: The windows can be moved, scaled and arranged freely – without a fixed grid, for maximum flexibility
- Swap mode: A window/source can swap places with another window/source using the mouse to quickly highlight important content without changing the layout/grid
- The image output can be rotated individually for each monitor, with the exception of the Standard variant
- Up to 4 users who can also operate independent applications/workplaces
- KVM functionality (keyboard, video, mouse) is available in all variants, except for the Video variant
- The windows on the display area can be arranged either in fixed grids or freely
- Operation of the graphical user interface and configuration via primary and secondary mouse buttons (context menu) as well as hotkeys
- Configuration, updates, and control (Touch UI) via the web interface
- REST API for remote control and status queries
- The data masking function allows you to make selected areas invisible
Extensions
System expansion
- Each additional display license allows you to connect one more output monitor or use an additional virtual output
- Limitation of the Standard variant: Additional license can be used for only one mirror
- Exclusive to Max variants: PersonalWorkplace-CPU-Fiber(M/S) – a lossless 10G computer module with local console and integrated signal conversion for DP 1.2, HDMI 2.0, or SDI up to UHD/60; only one input can be used at a time
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | Video processing |
| Product Family | PersonalWorkplace-Controller |
| Country of origin | Germany |
| Number of sources | 27 |
| Power Supply | Redundancy with load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 15 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 400 m (50.0/125µm, OM4 – 4700MHz*km) 300 m (50.0/125µm, OM3 – 2000MHz*km) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 10 Gbit/s |
| Video input 1 | |
| Quantity | 15 |
| Format | PersonalWorkplace-CPU-Fiber |
| Pixel rate ca. | 16 MPixel/s to 594 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2160 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Related to Inputs | 1 2 3 4 5 10 11 12 13 14 19 20 21 22 23 |
| Video input 2 | |
| Quantity | 12 |
| Format | HDMI 2.0 (DVI) |
| Pixel rate ca. | 16 MPixel/s to 165 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Related to Inputs | 6 7 8 9 15 16 17 18 24 25 26 27 |
| Video output | |
| Quantity | 4 |
| Format | DisplayPort 1.3 |
| Exemplary resolutions | 5120 × 2880 (60 Hz) 4096 × 2160 (60 Hz) 4096 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Network | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s 100 Mbit/s 10 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | WebIF (Network) |
| Housing | |
| Material | Steel sheet |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 483 mm |
| Height ca. | 177 mm |
| Depth ca. | 450 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 40 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 10 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 70 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 10 % to 95 % |
| MTBF | 61,988 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) UL compliant (see downloads) CB compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 2 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 90-264 VAC |
| Input frequency | 47-63 Hz |
| Current consumption | 5-2.5 A |
Source: G&D — PersonalWorkplace-ControllerProfessional Max F(M) VO4 (A4000036). Verify with manufacturer.



