Product Details
Video
- Video inputs (several inputs cannot be used at the same time):
- HDMI 2.0
- DisplayPort 1.2
- SDI (SMPTE 424M, SMPTE 292M, SMPTE 259M, 12G, 6G, 3G SDI HD)
- Resolutions over UHD/30 (3840 × 2160 at 30Hz) are converted to the color mode YCbCr 4:2:2
- Interfaces for local console (input loop out, video only):
- HDMI
- DisplayPort
- SDI
Transmission
- The transmission distance is up to 400 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- External power supply
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Features
Operation features
- Optically isolated input without latency for PersonalWorkplace-Controller Max F(M/S) variants
- With local console
Extensions
System expansion
- The PersonalWorkplace-CPU is to be used in conjunction with the PersonalWorkplace-Controller Advanced Max or PersonalWorkplace-Controller Professional Max.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | Video processing |
| Product Family | PersonalWorkplace-Controller |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | no redundancy |
| Input options | |
| USB mouse | no |
| USB keyboard | no |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 400 m (50.0/125µm, OM4 – 4700MHz*km) 300 m (50.0/125µm, OM3 – 2000MHz*km) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 10 Gbit/s |
| Video input 1 | |
| Quantity | 1 |
| Format | HDMI 2.0 |
| Colour depth | 8 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 16 MPixel/s to 594 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. Resolutions above UHD @ 30Hz are colour converted to YPbPr 4:2:2. |
| Video input 2 | |
| Quantity | 1 |
| Format | DisplayPort 1.2 |
| Colour depth | 8 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 16 MPixel/s to 594 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. Resolutions above UHD @ 30Hz are colour converted to YPbPr 4:2:2. |
| Video input 3 | |
| Quantity | 1 |
| Format | SDI (SMPTE 424M, SMPTE 292M, SMPTE 259M, 12G, 6G, 3G SDI HD) |
| Colour depth | 8 bit |
| Pixel encoding | 4:2:2 |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 12000 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Video output 1 | |
| Quantity | 1 |
| Format | HDMI 2.0 |
| Colour depth | 8 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 16 MPixel/s to 594 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. Resolutions above UHD @ 30Hz are colour converted to YPbPr 4:2:2. |
| Video output 2 | |
| Quantity | 1 |
| Format | DisplayPort 1.2 |
| Colour depth | 8 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 16 MPixel/s to 594 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. Resolutions above UHD @ 30Hz are colour converted to YPbPr 4:2:2. |
| Video output 3 | |
| Quantity | 1 |
| Format | SDI (SMPTE 424M, SMPTE 292M, SMPTE 259M, 12G, 6G, 3G SDI HD) |
| Colour depth | 8 bit |
| Pixel encoding | 4:2:2 |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 12000 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Network | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s 100 Mbit/s 10 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | WebIF (Network) |
| Housing | |
| Material | Steel sheet |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 144 mm |
| Height ca. | 42 mm |
| Depth ca. | 54 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 35 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 10 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 70 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 10 % to 95 % |
| MTBF | 70,000 |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) UL compliant (see downloads) CB compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 5 VDC |
| Current consumption | 2 A |
Source: G&D — PersonalWorkplace-CPU-SidePort-Fiber(M) (A4000048). Verify with manufacturer.

