Product Details
Video
- Max. resolution:
- 1920 × 1200 at 60 Hz (digital and analog)
- 2560 × 1600 at 60 Hz (digital, scaled)
- Color mode: digital 24 bit
- Variable video inputs:
- DVI-I (digital/analog)
- DisplayPort
- HDMI
Device
- Display: TFT LCD with LED backlight
- USB port for keyboard and mouse
- Transparent USB 3.0 interface on front panel
- Optimized industrial video panel
- High-quality and durable control elements
- Robust case and components especially designed for use in server rooms or industrial environments
- Optimal protection of controls and panel when folded up
- Smooth-running mechanism with nevertheless firm locking for opening and closing the display lid
- Reinforced and precisely tuned telescopic rails for stable installation in racks of any depth
- Special robust energy chain to protect cables
- Internal power pack for main power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Operation features
- Mouse control via built-in touchpad
- On-screen display for operation and configuration
- Automatic power on/off when opening/closing the display
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | RackConsole-Pro |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| Maintenance | |
| Update via | no update possibility |
| Housing | |
| Material | Steel sheet |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 483 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 628 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 13.46 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 60 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 70 % |
| MTBF | 50,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 1.1-0.6 A |
| Power consumption idle | 0.58-0.43 W |
| Power consumption max. | 49.2-48.4 W |
| Heat output idle | 0.58-0.43 W |
| Heat output max. | 44.7-44.3 W |
| Power supply 2 | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 4.2 A |
| Power consumption idle | 0.48 W |
| Power consumption max. | 48 W |
| Heat output idle | 0.48 W |
| Heat output max. | 43.5 W |

