Technical Specifications
| Cable Type | USB 3.1 Type A Male to Type C Male Active Optical Cable |
| Data Transfer Rate | 10Gbps (SuperSpeed) |
| USB Standard | USB 3.1 Gen 2 (USB 3.2 Gen2) |
| Backward Compatibility | USB 3.0, USB 2.0, USB 1.1 |
| Available Lengths | 5m, 8m, 10m, 12m, 15m |
| Power Delivery | 5V/900mA |
| Cable Jacket | Black PVC |
| Cable Outer Diameter | 4.8mm |
| Operating Systems | Windows, macOS, Linux |
| EMI Protection | Fiber-optic noise immunity |
| Power Adapter | Not required (plug-and-play) |
Source: DSGIO — UDC-AMCM10G-XXXM USB 3.1 10Gbps Type-A to Type-C Active Optical Cable. Verify with manufacturer.























