RARITAN PX3TS-1875R | TRANSFER SWITCH | 200-240V | 2X16AMP C20 | 1U | 1 X C19 | 4-8MS TRANSFER
⚠ End-of-life product.
This product has been discontinued. Contact us for a replacement recommendation.
Contact for Price
Raritan, Transfer Switch, ATS, 1PH, 230V AC, 16A (16A rated); 9 outlets: 8x C13, 1x C19; plug: IEC 60309 2P+E 6h 16A (Rear feed), 3.7kVA; Unit Metered, 1U horizontal transfer switch, SecureLock ready, LCD display, Ethernet, serial, 2x USB-A, USB-B and sensor connections
| Brand | Raritan |
|---|
Part number: PX3TS-1875R
Description
| General Information | |
|---|---|
| Category | Power distribution units PDUs |
| Description | Raritan Intelligent Rack Transfer Switch PX3TS-1875R – Power control unit (rack-mountable) – Ethernet, RS-232, USB – input: IEC 60309 16A – output connectors: 9 – 1U |
| Manufacturer | Legrand |
| MSRP | $1,994.00 |
| UNSPSC | 39121017 |
| Main Specifications | |
| General / Subcategory | Power distribution devices |
| Header / Brand | Raritan |
| Miscellaneous / Product Color | Black |
| Networking / Remote Management Interface |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Device / Form Factor | Rack-mountable |
| Power Device / Output Connector Qty | 9 |
| Product Type | Power control unit |
| Environmental Parameters | |
| Humidity Range Operating | 0 – 85% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces |
|
| General | |
| Device Type | Power control unit – rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Miscellaneous | |
| Features | LED display |
| Networking | |
| Remote Management Interface | Ethernet, RS-232, USB |
| Remote Management Protocol | SNMP |
| Power Device | |
| Circuit Protection | Fuse |
| Input Connectors | 2 x power IEC 60309 16A |
| Input Voltage Range | AC 200 – 240 V |
| Max Electric Current | 16 A |
| Output Voltage | AC 200-240 V |
| Power Consumption Operational | 20 Watt |
| Power Output Connectors Details |
|
Technical Specifications
| Product Category | Intelligent Rack PDU |
| PX3 Processor | ARM9 400 MHz (Atmel SAM9G20) |
| PX3 Flash Memory | 16MB NOR Flash |
| PX3 RAM | 64MB SDRAM |
| PX3 Display | High-Resolution Colour TFT (220 x 176) |
| PX2 Display | 7-Segment LED Display |
| Cascading | USB cascading, up to 16 devices |
| Hot Swap Controller | Yes (PX3); No (PX2) |
| Input Voltage Range | 100V single phase to 480V three phase |
| Input Current Range | 12A up to 100A per line |
| Max Input Capacity | Up to 67 kVA |
| Max Outlet Density | Up to 60 outlets per chassis |
| Input Cord Length | Standard 3 m (10 ft); optional custom up to 10 m |
| Metering Accuracy | ±1% (ISO/IEC 62053-21 / EU2014/32 MID compliant) |
| Metered Parameters | kWh, Voltage (V), Current (A), Active Power (kW), Apparent Power (kVA), Energy (kWh), Power Factor |
| Remote Outlet Switching | Yes — configurable power sequencing, load shedding, last-known-state power-on |
| Networking | 10/100 BaseT Ethernet; optional Gigabit Ethernet; WiFi 802.11a/b/g/n |
| Management Protocols | HTTP(S), SSH CLI, Telnet, RS-232, SNMP v2/v3, SMTP, IPv6/IPv4, Modbus/TCP |
| Authentication | LDAP, Active Directory, RADIUS, local credential database |
| Environmental Sensor Capacity | Up to 32 plug-and-play sensors per PDU |
| Sensor Types | Temperature, humidity, airflow, differential pressure, water leak, contact closure |
| Operating Temperature | Up to 60°C (140°F) maximum ambient |
| Operating Humidity | Up to 85% relative humidity |
| Form Factors | 0U vertical, 1U horizontal, 2U horizontal |
| Warranty | Standard 2 years; optional up to 5 years |
| Certifications | UL, Canada ICES-003, FCC Part 15 Class A, RoHS, CE, SAA, EAC |
Source: Raritan — Intelligent Rack PDUs. Verify specifications with manufacturer before purchase.
Shipping & Delivery
Related products
Adder AV200 Series Point to Multipoint 8-way Extender w/ serial (transmitter only) (ALAV208T)
AdderLink AV + RS232 VGA Digital Signage 8 way Transmitter UnitKey Features
- Crystal clear digital audio quality at 44.1kHz Stereo
- Crisp, sharp, fully saturated video quality even at 1000ft
- Resolution up to 1600x1200@60Hz
- Compact size
- Compact rack-mountable chassis for large installations
- Receiver units with fully adjustable de-skew ensuring maximum video quality
- Cascade transmitters to support up to 128 VDUs from a single source
- Dual video/audio output on the receiver supports back to back monitors applications





