Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
Contact for Price
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
| Brand | Adder |
|---|
Part number: X100-USB/P
SKU:
X100-USB/P
Categories: CATx KVM Extenders, KVM Extenders
Description
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.
Adder X100-USB/P Features:
- Industry leading resolutions of 1900 x 1440 up to 50m (165ft).
- High level of signal compensation that allows for a greatly increased range of very smooth and fine adjustments
- Fully supports DDC
- Ensures that the keyboard and mouse are continually emulated ensuring maximum and that essential functions such as country code reporting for Sun CPUs is performed
- Brightness correction to ensure images are crisp, clear and bright
- X100 is also available in the following models
- PS/2, video and audio (X100A-PS2/P)
- PS/2 and video (X100-PS2/P)
- USB, video and audio (X100A-USB/P)
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15); 1600 x 1200 to 100m/330ft; 1900 x 1440 to 50m/165ft |
| Extension Distance | Up to 100m/330ft over CATx (CAT5 or higher) |
| Keyboard/Mouse | PS/2 or USB |
| Audio | Digital stereo 44.1kHz (optional, 3.5mm jack) |
| DDC | Full DDC support |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz |
| Dimensions (TX) | 64mm × 45mm × 25mm |
| Dimensions (RX) | 123mm × 74mm × 26mm |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | Windows, DOS, Linux, Unix, BSD, Sun OS, Solaris, Mac OS, NetWare |
Source: Adder Technology — ADDERLink X100. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder PS/2 KVM receiver (X100/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Short haul, fully featured, keyboard, video, mouse and optional audio extender for PS/2 and USB computers
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.



