AVX1008
Contact for Price
AdderView CATx KVMA Switch 1 Local User 8 Computers
| Brand | Adder |
|---|
Part number: AVX1008
SKU:
AVX1008
Categories: CATx Rackmount Switch, KVM Matrix
Description
AdderView CATx KVMA Switch 1 Local User 8 Computers
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15) |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 @ 85Hz |
| Computer Ports | 8 (AVX1008) or 16 (AVX1016); expandable to 256 via cascading |
| Users | 1 local user |
| Extension Distance | Up to 300m via CATx extender modules |
| Keyboard/Mouse | USB (console); PS/2, USB, Sun MiniDin8 (computers) |
| Audio | CD-quality 44.1kHz digital stereo (optional) |
| Serial Port | 1x DB9 (RS232 for power switches and upgrades) |
| DDC | DDC emulation supported |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz, 5V DC 2A |
| Dimensions | 198mm W × 44mm H × 120mm D |
| Weight | 750g |
| Certifications | CE, FCC, UKCA |
| OS Support | Windows, Linux, macOS, Sun OS and all known OS |
Source: Adder Technology — ADDERView CATx 1000. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Infinity AIM Software License for Primary & Failover Units – 288 Endpoints (AIMLIC-288-BCK)
dder AIMLIC-288-BCK is a 288 End-point Infinity AIM Software License for Primary & Backup Units.



