AVX4016
Contact for Price
AdderView CATx KVMA Switch 4 Local Users 16 Computers
| Brand | Adder |
|---|
Part number: AVX4016
SKU:
AVX4016
Categories: CATx Rackmount Switch, KVM Matrix
Description
AdderView CATx KVMA Switch 4 Local Users 16 Computers
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15) |
| Maximum Resolution | 1900 x 1440 with DDC emulation |
| Computer Ports | 16 (AVX4016) or 24 (AVX4024) |
| Users | 4 simultaneous (1 local + 3 remote via CATx) |
| Extension Distance | Up to 300m from computer using Adder extenders |
| Keyboard/Mouse | PS/2 or USB (local); PS/2, USB, Sun (computer connections) |
| Audio | Optional CD-quality audio, 3.5mm jack (local) |
| Network | RJ45 10/100Mb auto-sensing Ethernet (IP models only) |
| Serial Ports | 2x DB9 (flash upgrade/sync; RS232 power switches) |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | IEC style lead, 100–240 VAC 50/60Hz; 5V DC 4A redundant |
| Dimensions | 482mm W × 45mm H × 215mm D (1U, 19-inch) |
| Certifications | CE, FCC, UKCA |
| OS Support | Windows, Linux, macOS, Sun OS |
Source: Adder Technology — ADDERView CATx 4000. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Infinity AIM Software License for Primary Units – 192 Endpoints (AIMLIC-192)
Adder AIMLIC-192 is a 192 End-point Infinity AIM Software License for Primary Units.




