C6A28-TPE-XXBL Slim Cat 6A UTP Bulk Cable
Contact for Price
The Slim Cat6A Unshielded (UTP) Patch Cable is a high-performance networking solution designed for compact, high-density installations, supporting data rates up to 10GBASE-T with a slim 4.0mm diameter design.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: C6A28-TPE-XXBL
SKU:
C6A28-TPE-XXBL
Categories: Accessories, CAT Cables
Description
Technical Specifications
| Cable Category | Category 6A UTP |
| Conductor Gauge | 28AWG |
| Conductor | 7-strand 0.12mm bare copper |
| Cable Diameter | 4.0mm (slim) |
| Jacket Material | TPE (94-V0), blue |
| Insulation | HDPE |
| Standard | ANSI/TIA-568.2-D |
| Maximum Data Rate | 10GBASE-T (10Gbps) |
| Wiring | TIA-568B |
| Available Lengths | 1.2m, 1.5m, 2.1m, 3.0m, 4.6m |
| Temperature Rating | 80°C |
| Compliance | RoHS, REACH, TIA-568.2-D |
Source: DSGIO — C6A28-TPE-XXBL Slim Cat 6A UTP Bulk Cable. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — C6A28-TPE-XXBL. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery





