CCD-IO16-Card-Multi card f. CCD 16xMulti (A2300085)
Contact for Price
Input/output module of the ControlCenter-Digital system Product variants CCD-IO16-Card-CAT card f. CCD 16xCAT CCD-IO16-Card-Fiber blank without SFP-Transc. CCD-IO16-Card-Fiber(M) card f. CCD 16xFiber(M) CCD-IO16-Card-Fiber(S) card f. CCD 16xFiber(S) CCD-IO16-Card-Fiber(S+) card f. CCD 16xFiber(S+) CCD-IO16-Card-Multi card f. CCD 16xMulti CCD-IO16-Card-Trunk4 blank without SFP-Transc. CCD-IO16-Card-Trunk4(M) CCD-IO16-Card-Trunk4(S)
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: CCD-IO16-Card-Multi card f. CCD 16xMulti
SKU:
CCD-IO16-Card-Multi card f. CCD 16xMulti
Categories: ControlCenter, KVM Matrix
Tags: ControlCenter-Digital, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Matrix, Matrix Switch
Description
Product Details
Device
- Lets you connect third-party devices to the matrix from where they can be switched, too
- Supported signals:
- SDI
- HD-SDI
- 3G-SDI
- USB 3.0 Spectra
- 1Gb ethernet
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM matrix switches |
| Product Family | ControlCenter-Digital |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Central module (digital) |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.46 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 100,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — CCD-IO16-Card-Multi card f. CCD 16xMulti (A2300085). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Infinity AIM Software License for Primary & Failover Units – 288 Endpoints (AIMLIC-288-BCK)
dder AIMLIC-288-BCK is a 288 End-point Infinity AIM Software License for Primary & Backup Units.
Adder Infinity AIM Software License for Primary & Failover Units – 288 Endpoints (AIMLIC-288)
Adder AIMLIC-288-BCK is a 288 End-point Infinity AIM Software License for Primary & Backup Units.

