Product Details
Device
- Designed to increase user efficiency and reduce user error.
- Enhancing the standard keyboard layout with 40 dedicated keys gives users direct access to application- and task-specific functions that are often hidden in multiple menu levels.
- Built on a proven platform using the Cherry® MX key switch the CommandKeyboard provides a highly tactile and ergonomic user interface ideally suited to demanding
professional users.
- Typical applications
- Broadcast control and editing
- Contact center
- Publishing
- Financial trading
- Command and control
Features
Operation
- 50 million operations
- 55g actuation force
- 4mm full travel
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | CommandKeyboard |
| Country of origin | United Kingdom |
| Input options | |
| USB keyboard | yes |
| Housing | |
| Width ca. | 470 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 220 mm |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 0 °C to 50 °C |
| Area of application | Indoor use |
| Storage environment temperature | -10 °C to 60 °C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) RoHS compliant (see downloads) |

