DPCS12A-16
⚠ End-of-life product.
This product has been discontinued. Contact us for a replacement recommendation.
Contact for Price
Zero U standard rack mount power distribution unit with 12 outlets, 230 Volts AC, 16 Amps, IEC 60309 6H-P plug type, IEC 60320 C-13 receptacle type
| Brand | Raritan |
|---|
Part number: DPCS12A-16
SKU:
DPCS12A-16
Category: End-of-life
Description
Technical Specifications
| Product Category | Intelligent Rack PDU |
| PX3 Processor | ARM9 400 MHz (Atmel SAM9G20) |
| PX3 Flash Memory | 16MB NOR Flash |
| PX3 RAM | 64MB SDRAM |
| PX3 Display | High-Resolution Colour TFT (220 x 176) |
| PX2 Display | 7-Segment LED Display |
| Cascading | USB cascading, up to 16 devices |
| Hot Swap Controller | Yes (PX3); No (PX2) |
| Input Voltage Range | 100V single phase to 480V three phase |
| Input Current Range | 12A up to 100A per line |
| Max Input Capacity | Up to 67 kVA |
| Max Outlet Density | Up to 60 outlets per chassis |
| Input Cord Length | Standard 3 m (10 ft); optional custom up to 10 m |
| Metering Accuracy | ±1% (ISO/IEC 62053-21 / EU2014/32 MID compliant) |
| Metered Parameters | kWh, Voltage (V), Current (A), Active Power (kW), Apparent Power (kVA), Energy (kWh), Power Factor |
| Remote Outlet Switching | Yes — configurable power sequencing, load shedding, last-known-state power-on |
| Networking | 10/100 BaseT Ethernet; optional Gigabit Ethernet; WiFi 802.11a/b/g/n |
| Management Protocols | HTTP(S), SSH CLI, Telnet, RS-232, SNMP v2/v3, SMTP, IPv6/IPv4, Modbus/TCP |
| Authentication | LDAP, Active Directory, RADIUS, local credential database |
| Environmental Sensor Capacity | Up to 32 plug-and-play sensors per PDU |
| Sensor Types | Temperature, humidity, airflow, differential pressure, water leak, contact closure |
| Operating Temperature | Up to 60°C (140°F) maximum ambient |
| Operating Humidity | Up to 85% relative humidity |
| Form Factors | 0U vertical, 1U horizontal, 2U horizontal |
| Warranty | Standard 2 years; optional up to 5 years |
| Certifications | UL, Canada ICES-003, FCC Part 15 Class A, RoHS, CE, SAA, EAC |
Source: Raritan — Intelligent Rack PDUs. Verify specifications with manufacturer before purchase.
Shipping & Delivery
Related products
Adder AdderLink Infinity Dual-Head 4000 Series 4K IP KVM Extender Transmitter (ALIF4021T)
Key Features
- Dual-head 4K, video, audio and USB over a single fiber connection
- Pixel-perfect, color accuracy at 4K60
- Bi-directional analog audio
- Adder’s USB True Emulation for fast switching
- Backwards compatible with existing ADDERLink INFINITY infrastructure
- Plug and play
Adder AV extender (4 way transmitter only) (ALAV104T)
The AdderLink AV Series ALAV104T transmitter delivers high video resolutions and quality audio up to 300m/1000 feet using standard CATx cable (x=5,5e,6,7). Designed for use in Digital Signage applications, the design of this extender allows for flexible distribution that can grow in line with project developments and ensures direct delivery of crystal clear communication to consumers at the point of decision.
AdderLink 200 Series Receiver with Transmitter Unit for Audio, Video & RS232 (ALAV201R)
The new range of audio video extenders from ADDER deliver high resolution crystal clear video and CD quality digital stereo audio across installations up to 2000ft in width, or 1000ft point to point. With full RS232 support video display panels can be controlled and interrogated remotely, making the AV200 series the ideal professional Narrowcast Digital Signage solution.Full HD digital signage extender with RS232 and Audio: 1080p & 720p

