Product Details
Video
- bluedec™ – advanced developed multi-stage compression for best video quality and practically latency-free transmission. This method enables pixel-perfect video transmission with efficient bandwidth use.
- The 4 video outputs of the DynamicWorkplace-CON form a contiguous display area across all monitors (4 x 4K)
- No (additional) licences are required to use all video outputs.
- Resolution up to
5120 × 2160 @ 50 Hz,
5120 × 1440 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 60 Hz,
2560 × 1440 @ 144 Hz,
1920 × 1080 @ 240 Hz
Signals
- Embedded stereo audio (Digital, 2 channel LPCM)
- Transparent audio signals (stereo, analog)
- Transparent RS232 (max. 115,200 bps)
- Embedded USB 2.0 with Full Speed, transparent, all USB classes
- GenericUSB support for USB classes HID (Human Interface Device), SmartCard and mass storage
- The product allows the use of a GenericUSB device via a console module. For this, both the used console module and the used computer module must support the use of a GenericUSB device.
Transmission
- The transmission distance is up to 140 meters over CAT
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
- Internal power pack for main power supply
- The device can only be used in combination with a KVM matrix switch and is only compatible with models from the ControlCenter-Digital or ControlCenter-Compact series
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Device
- Users can switch between different sources almost in real-time, without noticing interruptions or delays
- Very low noise emission
Security features
- Bootloader, operating system, and firmware form a “Trusted Computing Platform” with automatic integrity checks during system startup
- DynamicWorkplace-CONs do not store security-relevant information such as login credentials, which could be extracted in the event of device loss
- Freeze function: If the video signal is lost, the last displayed image is frozen and highlighted with a colored frame and timer
- Early detection of security incidents or unusual activities through continuous monitoring via Syslog, monitoring, and SNMP
- Redundant network interface
- 2-Factor-Authentication (2FA) – is available via the KVM matrix system with DynamicWorkplace-CON and enhances security by requiring a second, possession-based factor during user authentication:
- The traditional password authentication is combined with a time-limited, single-use code (Time-Based-One-Time-Password – TOTP)
- You can choose between using the internal authentication server provided in the device or an external directory service
- Authenticator apps or hardware token can be used
- This additional layer of protection prevents unauthorized access and ensures the highest level of security, particularly in sensitive IT environments
Operation features
- Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Simultaneous display of available KVM inputs (transmission channels) in up to 16 windows, with each window showing either the original channel or a mirrored view.
- Intuitive operation and arrangement of windows, computer modules and presets or layouts via a window manager (graphical user interface).
- The windows on the display area can be arranged either in fixed grids or freely
- The windows can be scaled proportionally
- The windows offer direct user interaction via their title bar
- Different operating modes:
- Free mode: The windows can be moved, scaled and arranged freely – without a fixed grid, for maximum flexibility
- Swap mode: A window/source can swap places with another window/source using the mouse to quickly highlight important content without changing the layout/grid
- Integration into the existing matrix remote control API for controlling the device
- The image output can be rotated in 90° steps, whereby this setting can be made individually for each monitor
- The exclusive signals can be received and sent flexibly between different channels at runtime. Allocation is either static, based on a window defined by the user, or automatic. In automatic mode, the signal is switched to the channel currently in the operating focus after a short delay
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack
System expansion
- Transm. Redundancy Option (comparable to UC/CON-2; in preparation): Devices are prepared for transmission redundancy without additional hardware and can be activated via software feature key.
- Support for all common video signals, thanks to a wide selection of matrix-compatible KVM extenders, which can be integrated as end devices in matrix operation in a “mixed” configuration (Mix & Match). Video transmission is performed using bluedec™ – G&D’s advanced, multi-stage, lossless compression – delivering pixel-perfect, lossless video quality with near-zero latency.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | Video processing |
| Product Family | DynamicWorkplace-CON |
| Country of origin | Germany |
| Number of workstations | 1 |
| Number of sources | 8 |
| KVM matrix system component | Console module (digital) |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 8 |
| Redundant transmission channels | optional redundant KVM transmission |
| Range | 140 m (AWG22) 100 m (AWG24) 80 m (AWG26) |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Video input | |
| Quantity | 8 |
| Format | Digitale Matrix |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 5120 × 2160 (50 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Video output | |
| Quantity | 4 |
| Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 5120 × 2160 (50 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Audio 1 | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Stereo Transparent |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| USB 1 | |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | max. 16 Mbit/s (app. Full Speed) |
| Range | max. 140 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| USB 2 | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| GenericUSB support | 1 device |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | max. 25 Mbit/s (Full Speed) |
| USB classes | Mass Storage (MSC / UMS) Human Interface Device (HID) SmartCard |
| Serial | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Network | |
| Quantity | 2 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s 1 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 88 mm |
| Depth ca. | 284 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 4.92 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 1.45-0.65 A |
| Power supply 2 | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 11 A |
Source: G&D — DynamicWorkplace-CON-8C-ARU (A1120379). Verify with manufacturer.



