LwLVision(M)-ARU2-Rem (A1120144)
Contact for Price
Console module to receive single link DVI signals via fiber multimode
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: LwLVision(M)-ARU2-Rem
SKU:
LwLVision(M)-ARU2-Rem
Categories: KVM Extenders, Specialty Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, LwLVision
Description
Product Details
Video
- Resolution up to
1920 × 1200 @ 60 Hz,
1280 × 1024 @ 85 Hz
Signals
- Bidirectional audio signals in stereo/CD quality
- Transparent RS232 (max. 57,600 bps)
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Transmission
- The transmission distance is up to 550 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
- Uncompressed
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- Internal power pack for main power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | LwLVision |
| Country of origin | Germany |
| Number of workstations | 1 |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 mouse | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 2 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 550 m (50.0/125µm, OM1) 220 m (62.5/125µm, OM1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | SC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Video output 1 | |
| Quantity | 1 |
| Format | Singlelink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 165 MHz |
| Vertical frequency | 50 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 30 kHz to 110 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) 1280 × 1024 (85 Hz) 1280 × 1024 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel (DDC) |
| Video output 2 | |
| Quantity | 1 |
| Format | VGA |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 165 MHz |
| Vertical frequency | 50 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 30 kHz to 110 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) |
| Supported industry standards | Display Data Channel (DDC) |
| Audio | |
| Transmission type | Bidirectional Transparent Stereo |
| Resolutions | 18 bit digital |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Fiber MM |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 550 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Serial | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 57,600 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 270 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 210 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 1.53 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 40 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.5-0.3 A |
| Power supply 2 | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 2.1 A |
Source: G&D — LwLVision(M)-ARU2-Rem (A1120144). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV104T HDMI Digital Audio/Video Switch (ALDV104T)
ADDERLink DV104T is a high performance digital video extender and splitter that enables you to locate your critical play out hardware in a secure and temperature controlled environment away from the display point environment whilst maintaining the same user experience.
Key Features
- 2x4 Video/Audio Switch Extender
- Cast to 4 Displays up to 164' Away
- Up to WUXGA Video, 192 kHz Audio Support
- 2 x HDMI Inputs, 4 x RJ45 LINK Outputs
- Web Admin Configuration
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.



