RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M)-UG Basic (A2320383)
Contact for Price
Computer module to connect a virtual machine to a KVM-over-IP Matrixswitch via fiber multimode Product variants RemoteAccess-IP-CPU Basic RemoteAccess-IP-CPU incl. PowerPack RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M) Basic RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M) incl. PowerPack RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M)-UG Basic RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M)-UG incl. PowerPack RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(S) Basic RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(S) incl. PowerPack RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(S)-UG Basic RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(S)-UG incl. PowerPack RemoteAccess-IP-CPU-UG Basic RemoteAccess-IP-CPU-UG incl. PowerPack
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M)-UG Basic
SKU:
RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M)-UG Basic
Categories: KVM Matrix, RemoteAccess
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Matrix, Matrix Switch, RemoteAccess-IP-CPU
Description
Product Details
Video
- Compressed, pixel perfect, ideal hand-eye coordination
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz
Signals
- Embedded stereo audio (Digital, 2 channel LPCM)
- GenericUSB support for USB class HID (Human Interface Device).
- The product allows the simultaneous use of up to four GenericUSB devices via a console module. For this, both the used console module and the used computer module must support the use of up to four GenericUSB devices.
Transmission
- Supported network protocols:
- RDP
- VNC
- SSH
- additional via streaming feature (see extensions)
- KVM-over-IP™ over IP-based networks (layer 3)
- The transmission distance between two active network components is up to 550 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- PowerPack not included in the scope of delivery for Basic variants
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Device
- Thin client functionality exactly tailored to a G&D matrix:
The device is equipped with a powerful, reliable industrial board and offers a platform with integrated thin client functionality. Therefore, you don’t need a separate thin client.
Operation features
- Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Integration of any number of virtual sources into the KVM matrix including automatised logins (single sign on via matrix OSD)
- Operation (switching between channels, push-get, etc.) via on-screen display
- Selection of virtual and physical sources within the matrix environment via on-screen display’s select menu (target list)
- Multi user access: Via G&D’s KVM system, multiple operators can use the same RemoteAccess-IP-CPU to simultaneously connect and operate the same virtual machine.
Extensions
Transmission
- The streaming feature allows you to access various streaming sources. The following sources can be streamed: H.265 and H.264 video streams, VP8 and VP9 video streams, MPGA audio streams, MP3 audio streams and AC3 audio streams.
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Security features
- SecureCert feature – premium software feature that ensures compliance with the strict security standards FIPS 140-3, DoDIN APL, and CC EAL2+
- Federal Information Processing Standard (FIPS) 140-3 is a U.S. government standard designed to protect sensitive and valuable data in IT systems. It defines security requirements for cryptographic modules and provides a secure framework for cryptographic operations in IT infrastructures
- The Department of Defense Information Network Approved Products List (DoDIN APL) is a consolidated list of products approved for use in the technology infrastructure of U.S. government agencies. To be listed, products must meet specific requirements within defined categories, including technical, functional, and security-related criteria
- Common Criteria (CC) is an internationally recognized standard for evaluating and certifying the security of IT products. It ensures that products meet defined security requirements and are protected against identified threats. Certification is granted at Evaluation Assurance Level (EAL) 2+, an internationally acknowledged level that guarantees a fundamental and reliable security assessment
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | RemoteAccess |
| Product Family | RemoteAccess-IP-CPU |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 550 m (50.0/125µm, OM2 – 500MHz*km) 500 m (50.0/125µm, OM2 – 400MHz*km) 220 m (62.5/125µm, OM1 – 160MHz*km) 275 m (62.5/125µm, OM1 – 200MHz*km) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Video output | |
| Quantity | 1 |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 330 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) 1680 × 1050 (60 Hz) 1280 × 1024 (60 Hz) 1024 × 768 (60 Hz) |
| Audio | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| GenericUSB support | up to 4 devices |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | 8.5 Mbit/s (Full Speed) |
| USB classes | Human Interface Device (HID) |
| Network | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s 100 Mbit/s 10 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 184 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 280,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 1.2 A |
| Power consumption max. | 9.96 W |
| Heat output max. | 9.96 W |
Source: G&D — RemoteAccess-IP-CPU-Fiber(M)-UG Basic (A2320383). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Infinity AIM Software License for Primary Units – 48 Endpoints (AIMLIC-48)
Adder AIMLIC-48 is a 48 End-point Infinity AIM Software License for Primary Units.AIM Software Licenses require the ADDERLink INFINITY Manager A.I.M server. The A.I.M. management server is a control suite which transforms AdderLink Infinity extenders into a digital matrix solution. Using standard IP infrastructure it is possible to route any user station to any computer attached to the network without any compromises to video quality or control. It allows co-operative sharing of computers and the multicasting of video to any destination.



