U2+R-CPU Basic (A2320278)
Contact for Price
Computer module for transparent USB2.0 transmission (high-speed) via CAT cable Product variants U2+R-CPU Basic U2+R-CPU incl. PowerPack U2+R-Fiber(M)-CPU Basic U2+R-Fiber(M)-CPU incl. PowerPack U2+R-Fiber(S)-CPU Basic U2+R-Fiber(S)-CPU incl. PowerPack U2+R-Fiber(S+)-CPU Basic U2+R-Fiber(S+)-CPU incl. PowerPack
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: U2+R-CPU Basic
SKU:
U2+R-CPU Basic
Categories: KVM Extenders, U2+R-CPU/CON
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, U2+R-CPU/CON
Description
Product Details
Signals
- Transparent RS232 (max. 115,200 bps)
- Embedded USB 2.0 with Hi-Speed, transparent, all USB classes
Transmission
- The transmission distance is up to 140 meters over CAT
Device
- PowerPack not included in the scope of delivery for Basic variants
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Signals
- The serial interface can also be configured for RS422 transmission.
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | U2+R-CPU/CON |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 140 m (AWG22) 100 m (AWG24) 80 m (AWG26) |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 100 m |
| USB classes | All |
| Serial 1 | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Serial 2 | |
| Standard | RS422 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxA TxB RxB RxA GND |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 104 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.24 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 280,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.3 A |
| Power consumption idle | 1.14 W |
| Power consumption max. | 2.1 W |
| Heat output idle | 1.14 W |
| Heat output max. | 2.1 W |
Source: G&D — U2+R-CPU Basic (A2320278). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV104T HDMI Digital Audio/Video Switch (ALDV104T)
ADDERLink DV104T is a high performance digital video extender and splitter that enables you to locate your critical play out hardware in a secure and temperature controlled environment away from the display point environment whilst maintaining the same user experience.
Key Features
- 2x4 Video/Audio Switch Extender
- Cast to 4 Displays up to 164' Away
- Up to WUXGA Video, 192 kHz Audio Support
- 2 x HDMI Inputs, 4 x RJ45 LINK Outputs
- Web Admin Configuration
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.
Key Features
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control



