USB 2.0 Ranger2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 (A1990026)
Contact for Price
Extender for USB2.0 data (Set Transmitter/Receiver) Product variants USB 2.0 Ranger 2211 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301GE-LAN 1-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304 4-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2311 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: USB 2.0 Ranger2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0
SKU:
USB 2.0 Ranger2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0
Categories: USB Extenders, KVM Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, USB extenders
Description
Product Details
Signals
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | USB extenders |
| Country of origin | China |
| Power Supply | no redundancy |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 100 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Housing | |
| Width ca. | 100 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 76 mm |
| Weight ca. | 0.91 kg |
| Operating conditions | |
| Conformities | CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) RoHS compliant (see downloads) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — USB 2.0 Ranger2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 (A1990026). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder PS/2 KVM receiver (X100/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Short haul, fully featured, keyboard, video, mouse and optional audio extender for PS/2 and USB computers

