Product Details
Signals
- Splitting of USB HID signals
Device
- External power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
Features
Device
- External power pack supplies up to three modules with power via the power loop function
Operation features
- The following operating modes are supported:
- Splitting of mouse and keyboard data
- Support of keyboards with integrated chip card reader
- Splitting and merging keyboard and mouse signals
- Pass-through mode (test mode)
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | USB-Splitter-2 |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | no redundancy |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 124 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.21 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 200,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.6 A |
| Power consumption max. | 7.2 W |
| Heat output max. | 2.2 W |



