VSW-DP14-8K41 4-Port 8K DisplayPort 1.4 Video Switch with Serial, IR, Push Button
Contact for Price
4-Port 8K DisplayPort 1.4 Video Switch with Serial, IR and Push Button Control, allowing selection of one DisplayPort source from four DisplayPort 1.4 inputs.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: VSW-DP14-8K41
SKU:
VSW-DP14-8K41
Categories: AV Matrix & Switching, Video & AV Solutions
Description
Technical Specifications
| Product Type | 4-Port DisplayPort 1.4 Video Switch |
| Input Ports | 4 DisplayPort |
| Output Ports | 1 DisplayPort |
| Video Standard | DisplayPort 1.4 (HBR3) |
| Maximum Bandwidth | 32.4Gbps |
| Maximum Resolution (with DSC) | 7680×4320@60Hz |
| Maximum Resolution (4 | 4:4): 7680×4320@30Hz |
| Additional Resolutions | 5K@60Hz, 4K@144Hz, 4K@120Hz, 2560×1440@144Hz, 2048×2048@60Hz |
| HDCP Compliance | HDCP 2.2/1.4 |
| HDR Support | HDR10 |
| Variable Refresh Rate | Yes |
| MST | Pass-through |
| Audio Inputs | 4x 3.5mm stereo; Output: 1x 3.5mm stereo |
| Control | Front panel, IR remote (5m), RS-232 (2.5mm jack) |
| Installation | Plug-and-play, no driver required |
Source: DSGIO — VSW-DP14-8K41 4-Port 8K DisplayPort 1.4 Video Switch with Serial, IR, Push Button. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — VSW-DP14-8K41. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
IPMX-A4HF-T100CP 4K60 IP Matrix Extender (Transmitter Unit) with Local Out, Audio, IR, RS-232, USB 2.0, PoE, 100m (SFP Support Optional)(IPMX-A4HF-T100CP)
Supports Dual 4K60 HDMI Video over Single CATx with 720P Video Return, Audio Embedding/Extracting, Audio, RS-232 and USB 2.0 Extension, 70 ~ 100m. Includes EDID Management Support for Dual 4K, ATC & Medical ResolutionsThe Dual-Head HDBaseT 3.0 Extender supports uncompressed True 4K HDMI 2.0 video transmission over distances of 70 to 100 meters with a single CAT6a/7 cable. It handles various resolutions, including 4K@60Hz (4:4:4), 5K, and specialised formats like 2048x2048 and 6MP for medical applications. EDID Management ensures display compatibility, while USB 2.0 extension allows remote access to keyboards, mice, and other devices. It also includes serial extension for integration with control systems. Additional functionalities like audio embedding, extraction, and video return offer versatile AV flexibility.



