Technical Specifications
| Users | 1 (single-user) |
| Ports | 16 |
| Video Interfaces | DVI-I, HDMI, DisplayPort, VGA |
| Resolution (VGA) | 1920×1200@60Hz |
| Resolution (DVI) | 1920×1080@60Hz |
| Cabling | CAT5e/6/6a |
| Extension Distance | Up to 45m (148ft) |
| Cascading | 2-level, expandable to 1024 ports |
| Console | USB HID keyboard and mouse |
| Audio | 3.5mm stereo (HDMI and VGA CADs only) |
| Control | OSD, hotkeys |
| Security | Password protection |
| Enclosure | Metal, 19″ rack-mountable |
| Firmware | Upgradeable |
Source: DSGIO — RKS-FHDI-CX116 1U Rackmount KVM Switch over CATx, 1-User 16-Port. Verify with manufacturer.


























