The Adder X2-PDM4 allows up to four AdderLink X2-SILVER or X2-GOLD devices to be powered from a single power supply, minimizing the overall number of power connections that would be required in a larger installation.
The X2-PDM4-US is supplied with a 4 Amp power adaptor, and provides 4 x 1Amp outputs on the front of the unit. Please note that the maximum loading on any one output must not exceed 1 Amp.
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15) |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 to 200m/650ft; 1280 x 1024 to 300m/1000ft |
| Extension Distance | Up to 300m/1000ft over CATx (CAT5 or higher) |
| Keyboard/Mouse | PS/2 |
| Serial | RS232 (transparent, high speed) |
| Skew Compensation | 300MHz bandwidth skew correction |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz, 5V DC 500mA |
| Dimensions | 172mm W × 26mm H × 75mm D, 430g |
| Rack Mount | Up to 16 units in 2U chassis |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink X2-Silver. Verify with manufacturer.




















