- KVM-Over-IP
- KVM Matrix
- Infinity Endpoints
- Infinity Manager
- Infinity Licences
- XDIP
- AdderView Matrix
- CATx Rackmount Switch
- MTX-CPU/CON
- ControlCenter-Digital
- ControlCenter-Compact
- ControlCenter-IP
- RemoteAccess-CPU
- RemoteAccess-IP-CPU
- RemoteAccess
- Vision
- Vision-IP
- VisionXS-IP
- VisionXS
- VisionVS
- VisionXS 2.0
- VisionXS-IP 2.0
- CosmicConnect IP KVM Matrix
- KVM Extenders
- KVM Switches
- Secure KVM
- LCD KVM Console Drawers
- KVM Add-ons
Adder ADDERLink XD150FX KVM Extender (Multimode) (XD150FX-MM)
Contact for Price
AdderLink XD150FX Dual-Link DVI/USB Fibre Optic Extender with UK mains lead
| Brand | Adder |
|---|
SKU:
XD150FX-MM
Categories: CATx KVM Extenders, KVM Extenders
Description
AdderLink XD150FX Dual-Link DVI/USB Fibre Optic Extender with UK mains lead
Technical Specifications
| Video | Dual Link DVI |
| Maximum Resolution | 2560 x 1600 @ 60Hz |
| Extension (Multimode OM2) | Up to 150m/500ft |
| Extension (Single-mode) | Up to 4km/2.5 miles |
| USB | USB 2.0 (low, full, high speed); 4-port USB-A hub; isochronous supported |
| Audio | Bi-directional analog, 24-bit / 96kHz; mic and headphone support |
| Serial | RS232, max 115,200 baud, RTS/CTS |
| Network Port | 1x RJ45 (8p8c) on each unit |
| Web Interface | HTTP digest authentication (RFC 2617) |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 12V DC 18W, 100–240 VAC 50/60Hz 0.7A |
| Dimensions | 169mm W × 31mm H × 120mm D |
| Weight | 0.6kg (1.3lb) |
| MTBF | 400,000 hours (Telcordia SR-332 @ 55°C) |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink XD150FX. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Adderlink X2 Silver KVM and RS232 Receiver Unit (X2-SILVER/R)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.
Adder X200 User Station for CATx Switches – VGA, USB and Audio with Built-In 2-Port KVM Switch (X200A/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers




