The Adder X200A/R-US is a USB keyboard, video and mouse KVM receiver with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers. This USB KVM receiver has been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video and mouse control extended up to 300 m (1000 ft.) across CAT5 or higher UTP cable. The AdderLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The AdderLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the AdderView CATx range of KVM switches.

AdderLink X200A/R Diagram
- Compact KVM extender receiver, up to 650 ft (200 m)
- Transparent USB, VGA video and stereo audio over single CATx wire
- High video quality up to 1920 x 1200
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 2-Port integrated KVM switch
- 2-port USB 2.0 hub at receiver

Adder X200A/R Receiver Front & Back View
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15); 1600 x 1200 to 200m/650ft; 1920 x 1200 to 50m/165ft |
| Extension Distance | Up to 200m/650ft over CATx (CAT5 or higher) |
| USB | USB keyboard and mouse |
| Audio | 44.1kHz digital stereo (optional, 3.5mm jack) |
| Skew Compensation | AS/R model: 300MHz bandwidth, 1/4 pixel at 1600×1200 |
| Built-in KVM Switch | 2-port integrated switch (control 2 computers) |
| Remote Connections (RX) | 2x RJ45, for 2 computer connections |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz (remote unit only) |
| Dimensions (RX) | 172mm W × 26mm H × 75mm D, 430g |
| Dimensions (TX) | 64mm W × 45mm H × 25mm D |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | Windows, DOS, Linux, Unix, BSD, Sun OS, Solaris, Mac OS, NetWare |
Source: Adder Technology — ADDERLink X200. Verify with manufacturer.



