Adder ADDERLink Overview
The AdderLink ipeps from Adder is a KVM extender that provides secure, remote management over IP addresses for a single system. The AdderLink ipeps connects to the host computer via one VGA and two PS/2 connections and sports a Fast Ethernet port that joins it to your network. Management of the connected system can be accomplished at different locations using a standard web browser or with the included Real VNC client software. Aside from software, Adder includes two adapters to convert the PS/2 connections on the provided KVM cable to USB interfaces, allowing it to support more systems.
The AdderLink ipeps extender supports resolutions of up to 1600 x 1200 coming from the system. With Adventiq Inside on-chip KVM over IP technology, the extender delivers performance while remaining compact. For security, it comes equipped with AES 128-bit encryption along with RSA public key authentication. Moreover, it offers full control even during boot-up, BIOS-level, and computer-crash states, so you can correct computer issues.
Technical Specifications
| Video | VGA |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 (browser); 1920 x 1200 (RealVNC client) |
| USB | USB virtual media port |
| Network | 1x RJ45 (8p8c), 10/100 Ethernet |
| Remote Users | Up to 4 simultaneous |
| User Profiles | 16 profiles |
| Security | AES-128 bit encryption, RSA 2048-bit public key (RealVNC) |
| BIOS Access | Yes — full pre-OS/BIOS level access |
| Virtual Media | USB virtual media for file transfer |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 5V |
| Dimensions | 120mm W × 27mm H × 75mm D |
| Weight | 0.34kg (0.7lb) |
| Certifications | CE, FCC, KC |
| OS Support | Windows, DOS, Linux, Unix, BSD, Sun OS, macOS, NetWare |
Source: Adder Technology — ADDERLink ipeps. Verify with manufacturer.




