Product Details
Signals
- Transparent bidirectional RS232 (max. 115,200 bps)
Transmission
- The transmission distance is up to 280 meters over CAT
Device
- External power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | CAT-RS232-CPU/CON |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 280 m (AWG22) 260 m (AWG24) 200 m (AWG26) |
| Medium | CAT7 CAT6 CAT5e |
| Serial | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD RI |
| Maintenance | |
| Update via | no update possibility |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 55 mm |
| Height ca. | 24 mm |
| Depth ca. | 104 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.12 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 5 VDC |
| Current consumption | 0.07 A |



