CATX-CONSOLE
Contact for Price
Computer Access Module – AdderView CatX5000IP RS232 Console. RJ45 Socket – RD9F
| Brand | Adder |
|---|
Part number: CATX-CONSOLE
SKU:
CATX-CONSOLE
Categories: CATx Rackmount Switch, KVM Matrix
Description
Computer Access Module – AdderView CatX5000IP RS232 Console. RJ45 Socket – RD9F
Technical Specifications
| Function | Computer Access Module (CAM) for CATx KVM switches |
| Video | VGA (CATX-USB/USBA) or DisplayPort (CATX-DP-USBA) or Mini-DP (CATX-MDP-USBA) |
| USB | HID (1Mb/s low speed) devices — keyboards, mice |
| Audio | CD-quality 2-channel audio via 3.5mm jack (A models) |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 @ 200m; 1280 x 1024 @ 300m |
| Power | USB powered; max 500mA @ 5V; no separate PSU needed |
| Connector to Switch | RJ45 (CATx) |
| Cable Type | CAT5e, CAT6, or CAT7 |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Dimensions | 45mm W × 25mm H × 75mm D, 100g |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | Operating system independent |
| Technology | Adder Keep Alive — keyboard/mouse continuously emulated to all computers |
Source: Adder Technology — ADDER CATx Computer Access Module (CAM). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Infinity AIM Software License for Primary & Failover Units – 288 Endpoints (AIMLIC-288-BCK)
dder AIMLIC-288-BCK is a 288 End-point Infinity AIM Software License for Primary & Backup Units.
Adder Infinity AIM Software License for Primary & Failover Units – 288 Endpoints (AIMLIC-288)
Adder AIMLIC-288-BCK is a 288 End-point Infinity AIM Software License for Primary & Backup Units.
Adder Infinity AIM Software License for Primary Units – 48 Endpoints (AIMLIC-48)
Adder AIMLIC-48 is a 48 End-point Infinity AIM Software License for Primary Units.AIM Software Licenses require the ADDERLink INFINITY Manager A.I.M server. The A.I.M. management server is a control suite which transforms AdderLink Infinity extenders into a digital matrix solution. Using standard IP infrastructure it is possible to route any user station to any computer attached to the network without any compromises to video quality or control. It allows co-operative sharing of computers and the multicasting of video to any destination.



