Product Details
Device
- Placed at the sides of the ControlCenter-Digital
- Modular design
- Can be easily replaced or cleaned during operation
- incompatible with hardware 2.0
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM matrix switches |
| Product Family | ControlCenter-Digital |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Central module (digital) |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 1.76 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 60,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — CCD-Fan-IN-Card-288 card f. CCD-288 (A2300066). Verify with manufacturer.

