Product Details
Transmission
- The transmission distance is up to 140 meters over CAT
Device
- Establishes the connection between the ControlCenter-Digital and its computer modules and user modules
- 16 ports, which automatically detect the type of module connected to the matrix switch
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM matrix switches |
| Product Family | ControlCenter-Digital |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Central module (digital) |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 16 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 140 m (AWG22) 100 m (AWG24) 80 m (AWG26) |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.44 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 100,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) REACH compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) TAA compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) |
Source: G&D — CCD-IO16-Card-CAT card f. CCD 16xCAT (A2300061). Verify with manufacturer.

