Adder ADDERLink INFINITY Dual 2020 (Receiver only) (ALIF2020R)
Contact for Price
ADDERLink® INFINITY Dual 2020 – ADDERLink® INFINITY Dual 2020 – Dual-head digital video, audio, and USB2.0 over 1GbE IP network.
| Brand | Adder |
|---|
Part number: ALIF2020R
Description
ADDERLink® INFINITY Dual 2020 – ADDERLink® INFINITY Dual 2020 – Dual-head digital video, audio, and USB2.0 over 1GbE IP network.
Technical Specifications
| Video | Dual-head Single Link DVI-D or one Dual Link DVI |
| Maximum Resolution (Single Link) | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Maximum Resolution (Dual Link) | 2560 x 1600 @ 60Hz |
| Network Bandwidth | 1GbE |
| Network Ports | 1x RJ45 (8p8c), 1x SFP |
| Extension Medium | CATx or fibre (up to 20km) |
| USB | USB 2.0 (low, full, high speed); Class Control |
| Audio | Bi-directional analog stereo, 3.5mm jacks |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 5V DC 20W, 100–240 VAC 50/60Hz |
| Dimensions | 198mm W × 44mm H × 150mm D |
| Weight | 1.1kg (2.7lb) |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink INFINITY Dual 2020. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery









