CNT-SFP-XXXXX 10G Fiber SFP+
Contact for Price
The DSGio 10G SFP+ Optical Transceiver family supports a typical data rate of 10.3125 Gb/s and provides reliable 10 Gigabit Ethernet connectivity across multimode and single-mode fiber.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: CNT-SFP-XXXXX
SKU:
CNT-SFP-XXXXX
Category: Network Transceivers
Description
Technical Specifications
| Form Factor | SFP+, hot-pluggable |
| Data Rate | 10.3125 Gbps |
| Optical Interface | Duplex LC |
| Power Supply | 3.3V |
| Power Consumption | 1-1.5W max |
| Standards | IEEE 802.3ae, SFF-8431 |
| Compliance | RoHS |
| Features | Digital diagnostic monitoring (DDM) |
| CNT-SFP-SR300 | Multimode, 850nm, 300m, VCSEL, 10GBASE-SR |
| CNT-SFP-LR10 | Single-mode, 1310nm, 10km, DFB laser, 10GBASE-LR |
| CNT-SFP-ER40 | Single-mode, 1550nm, 40km, EML laser, 10GBASE-ER |
| CNT-SFP-ZR80 | Single-mode, 1550nm, 80km, EML laser, APD receiver, 10GBASE-ZR |
| Operating Temperature | 0-70°C (commercial) |
Source: DSGIO — CNT-SFP-XXXXX 10G Fiber SFP+. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — 10G Fiber SFP+. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery




