- KVM-Over-IP
- KVM Matrix
- Infinity Endpoints
- Infinity Manager
- Infinity Licences
- XDIP
- AdderView Matrix
- CATx Rackmount Switch
- MTX-CPU/CON
- ControlCenter-Digital
- ControlCenter-Compact
- ControlCenter-IP
- RemoteAccess-CPU
- RemoteAccess-IP-CPU
- RemoteAccess
- Vision
- Vision-IP
- VisionXS-IP
- VisionXS
- VisionVS
- VisionXS 2.0
- VisionXS-IP 2.0
- CosmicConnect IP KVM Matrix
- KVM Extenders
- KVM Switches
- Secure KVM
- LCD KVM Console Drawers
- KVM Add-ons
Description
AdderView DDX10 Matrix Switch
Technical Specifications
| Video | DVI, DisplayPort, or VGA (via CAM modules) |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Ports | 10 configurable ports (min 1 computer, max 9 per type) |
| Extension Distance | Up to 50m from switch to user console |
| USB | USB for keyboard, mouse, and touchscreen |
| OSD | Multi-view thumbnail on-screen display |
| Power Supply | 12V DC 18W, 100–240 VAC 50/60Hz 0.7A |
| Dimensions | 435mm W × 31mm H × 160mm D |
| Weight | 1.9kg |
| OS Support | All known operating systems |
| Note | Discontinued product — continued support available to existing customers |
Source: Adder Technology — ADDERView DDX10. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder AdderLink Digital IPEPS Extender (ALD-IPEPS)
The ADDERLink® Digital ipeps enables you to remotely access and control your critical computing hardware using your standard IP network. KVM connections are DVI and USB. Using RealVNC client software, computers outside the network can be remotely and securely accessed.
Key Features
- Remote System Management Over IP
- DVI and USB Host Interfaces
- Fast Ethernet Port
- AES 128-Bit Encryption
- BIOS-Level and Boot Support
Adder ADDERLink®INFINITY 400, dual-head IP KVM (ALIF4001T-RED)
A high performance dual-head IP KVM matrix solution with support for 5K video and multigigabit Ethernet connectivity.
- USB2.0 for Fast Switching
- USB 2.0 High Speed Support
- Multi-channel Digital Audio Support
- Full Touchscreen Control
- EDID Management
- Redundant Network Operation
- Plug and Play
- Onboard Diagnostics Tools
Adder INFINITY 4K 60Hz KVM-Over-IP Dual DisplayPort Matrix Receiver (ALIF4021R)
The ALIF4000 delivers pixel-perfect, color accurate picture quality at 4K60 with USB2.0 with fast switching. Fully compatible with the existing ADDERLink INFINITY range, and supported by the trusted ADDERLink INFINITY Manager (AIM), the ALIF4000 can be used as a point-to-point extender or easily integrated into a wider matrix system; enabling KVM users to migrate to 4K without the need to rip and replace.
- Dual-head 4K DisplayPort, audio and USB extender over a single fiber connection
- Pixel-perfect, color accuracy at 4K@60Hz (DCI or UHD)
- Flexible solution: from point-to-point extender to an infinitely extensible matrix used for IT administration or broadcast
- Unlimited extension distances over fiber
- USB 2.0 with Emulation and class control: for faster keyboard and mouse switching plus support for USB mass storage, tablet, touch and more
- Bi-directional analog audio
- Backwards compatible with existing ADDERLink INFINITY 1000 / 2000 infrastructure
- 10GbE network support
- Plug and Play




