DP1.2-Vision-Fiber(M)-MC3-AR-CON (A1320026)
Contact for Price
Console module to receive DisplayPort1.2 signals via fiber multimode
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DP1.2-VISION-FIBER(M)-MC3-AR-CON
SKU:
DP1.2-VISION-FIBER(M)-MC3-AR-CON
Category: KVM Extenders
Tags: DISPLAYPORT, EXTENDER, G&D, Guntermann & Drunck, KVM
Description
Extenders of the DP1.2-Vision series
extend high-resolution 4K video signals at 60 Hz compressed and pixel-perfect over every video channel.
With their network port, web interface and monitoring functions, the extenders offer important features for mission-critical applications.
An extender system consists of a computer module (CPU) and a console module (CON) and lets you operate a computer from a great distance.
Video
- bluedec™ – advanced developed compression algorhythm of the latest generation for best video quality and latency-free transmission
- E-DDC support
- The MC3 variant offers three video interfaces and provides full bandwidth for each video channel. Each video signal requires a separate transmission path. MC3 console modules help you create multi-monitor consoles.
- Resolution up to
4096 × 2160 @ 60 Hz (4K2K/60Hz),
2560 × 1440 @ 144 Hz,
1920 × 1080 @ 240 Hz (Full HD/240Hz)
Signals
- Full keyboard/mouse emulation
- Embedded stereo audio (DisplayPort Digital, 2 channel LPCM)
- Transparent audio signals (stereo, analog)
- Transparent RS232 (max. 115,200 bps)
Transmission
- Via fiber multimode
- Distances up to 400 m
Device
- Ident LED for quick location of the device in complex installations
Operation
- Connect operating hardware and monitor with the corresponding interfaces of the workstation module
- Further steps for commissioning see manual
System update
- Updating via Config Panel 21 (HTML5, Java-free, optimized operation)
Technical Specifications
| General: Brand | G&D |
| General: Product group | KVM extenders |
| General: Product Family | Vision |
| General: Country of origin | Germany |
| General: Number of workstations | 1 |
| General: KVM matrix system component | Console module (digital) |
| General: Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options: USB mouse | yes |
| Input options: USB keyboard | yes |
| Input options: PS/2 mouse | no |
| Input options: PS/2 keyboard | yes |
| Transmission: Number of transmission channels | 3 |
| Transmission: Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Transmission: Range | 100 m (62.5/125µm) 200 m (50.0/125µm, OM2) 400 m (50.0/125µm, OM3) 70 m (62.5/125µm) 150 m (50.0/125µm) 400 m (50.0/125µm, OM4 – 4700MHz*km) |
| Transmission: Laser class | Class 1 |
| Transmission: Type of interface | LC-Duplex |
| Transmission: Wavelength | 850 nm |
| Transmission: Medium | Fiber MM |
| Transmission: Data rate | 2.5 Gbit/s |
| Video output: Quantity | 3 |
| Video output: Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Video output: Colour depth | 24 bit |
| Video output: Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Video output: Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Video output: Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Video output: Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Video output: Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| Video output: General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Video output: Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Audio 1: Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Audio 1: Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Audio 1: Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio 1: Audio support | Digital Embedded |
| Audio 2: Transmission type | Stereo Transparent |
| Audio 2: Resolutions | 24 bit digital |
| Audio 2: Sampling rate | up to 96 kHz |
| Audio 2: Bandwidth | 22 kHz |
| Audio 2: Audio support | Analog |
| Serial: Standard | RS232 |
| Serial: Transparent transmission | yes |
| Serial: Data rate | max. 115,200 bps |
| Serial: Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Network: Quantity | 1 |
| Network: Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Network: Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s |
| Maintenance: Update via | ConfigPanel (Network) |
| Maintenance: Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing: Material | Anodised aluminium |
| Housing: Active cooling (fan) | yes |
| Housing: Width ca. | 436 mm |
| Housing: Height ca. | 44 mm |
| Housing: Depth ca. | 210 mm |
| Housing: IP protection class | IP20 |
| Housing: Weight ca. | 2.32 kg |
| Operating conditions: Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating conditions: Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Operating conditions: Area of application | Indoor use |
| Operating conditions: Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Operating conditions: Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Operating conditions: Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| Operating conditions: MTBF | 85,000 h at 25°C |
| Operating conditions: Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) UL compliant (see downloads) CB compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1: Quantity | 1 |
| Power supply 1: Type | Internal |
| Power supply 1: Input voltage | 100-240 VAC |
| Power supply 1: Input frequency | 60-50 Hz |
| Power supply 1: Current consumption | 1-0.5 A |
| Power supply 1: Power consumption max. | 52 W |
| Power supply 1: Heat output max. | 41.5 W |
| Power supply 2: Quantity | 1 |
| Power supply 2: Type | External |
| Power supply 2: Input voltage | 12 VDC |
| Power supply 2: Current consumption | 3.9 A |
| Power supply 2: Power consumption max. | 47.8 W |
| Power supply 2: Heat output max. | 37.3 W |
Source: G&D (A1320026). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.
Key Features
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control



