DP1.2-Vision-IP-Fiber(M)-AR-CON (A1120340)
Contact for Price
KVM-over-IP console module to receive DisplayPort1.2 signals, transmission via fiber multimode and over IP-based networks
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DP1.2-VISION-IP-FIBER(M)-AR-CON
SKU:
DP1.2-VISION-IP-FIBER(M)-AR-CON
Category: KVM Extenders
Tags: DISPLAYPORT, DP, EXTENDER, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, OVERIP
Description
KVM-over-IP extenders of the DP1.2-Vision-IP series
extend high-resolution 4K video signals at 60 Hz over standard IP-based networks on layer 3.
The system processes DisplayPort 1.2 image data pixel-perfectly and with very good hand-eye coordination.
An extender system consists of a computer module (CPU) and a console module (CON) and lets you operate a computer from a great distance.
Video
- bluedec™ – advanced developed compression algorhythm of the latest generation for best video quality and latency-free transmission
- E-EDID support
- Resolution up to
4096 × 2160 @ 60 Hz (4K2K/60Hz),
2560 × 1440 @ 144 Hz,
1920 × 1080 @ 240 Hz (Full HD/240Hz)
Signals
- Encrypted video, keyboard, mouse and control data (AES-128)
- Full keyboard/mouse emulation
- Transparent audio signals (stereo, analog)
- Embedded stereo audio (DisplayPort Digital, 2 channel LPCM)
- Transparent RS232 (max. 115,200 bps)
- GenericUSB support for USB classes HID (Human Interface Device) and mass storage
- The product allows the simultaneous use of up to three GenericUSB devices via a console module. For this, both the used console module and the used computer module must support the use of up to three GenericUSB devices.
Transmission
- Via fiber multimode and over IP-based networks (layer 3)
- KVM-over-IP™
Device
- Ident LED for quick location of the device in complex installations
- Internal power pack for main power supply
System update
- Updating via Config Panel 21 (HTML5, Java-free, optimized operation)
Technical Specifications
| General: Brand | G&D |
| General: Product group | KVM extenders |
| General: Product Family | Vision-IP |
| General: Country of origin | Germany |
| General: Number of workstations | 1 |
| General: KVM matrix system component | Console module (digital) |
| General: Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options: USB mouse | yes |
| Input options: USB keyboard | yes |
| Input options: PS/2 mouse | yes |
| Input options: PS/2 keyboard | yes |
| Transmission: Number of transmission channels | 1 |
| Transmission: Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Transmission: Range | 550 m (50.0/125µm, OM2 – 500MHz*km) 500 m (50.0/125µm, OM2 – 400MHz*km) 220 m (62.5/125µm, OM1 – 160MHz*km) 275 m (62.5/125µm, OM1 – 200MHz*km) |
| Transmission: Laser class | Class 1 |
| Transmission: Type of interface | LC-Duplex |
| Transmission: Wavelength | 850 nm |
| Transmission: Medium | Fiber MM |
| Transmission: Data rate | 1 Gbit/s |
| Video output: Quantity | 1 |
| Video output: Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Video output: Colour depth | 24 bit |
| Video output: Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Video output: Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Video output: Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Video output: Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Video output: Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| Video output: General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Video output: Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Audio 1: Transmission type | Stereo Transparent |
| Audio 1: Resolutions | 24 bit digital |
| Audio 1: Sampling rate | up to 96 kHz |
| Audio 1: Bandwidth | 22 kHz |
| Audio 1: Audio support | Analog |
| Audio 2: Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Audio 2: Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Audio 2: Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio 2: Audio support | Digital Embedded |
| USB: Separate USB transmission port | no |
| USB: Specification | USB 2.0 |
| USB: GenericUSB support | up to 3 devices |
| USB: Medium | Embedded |
| USB: Transmission rate | 8.5 Mbit/s (Full Speed) |
| USB: USB classes | Mass Storage (MSC / UMS) Human Interface Device (HID) |
| Serial: Standard | RS232 |
| Serial: Transparent transmission | yes |
| Serial: Data rate | max. 115,200 bps |
| Serial: Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Network: Quantity | 1 |
| Network: Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Network: Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s |
| Maintenance: Update via | ConfigPanel (Network) |
| Maintenance: Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing: Material | Anodised aluminium |
| Housing: Active cooling (fan) | yes |
| Housing: Width ca. | 210 mm |
| Housing: Height ca. | 44 mm |
| Housing: Depth ca. | 210 mm |
| Housing: IP protection class | IP20 |
| Housing: Weight ca. | 1.29 kg |
| Operating conditions: Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating conditions: Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Operating conditions: Area of application | Indoor use |
| Operating conditions: Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Operating conditions: Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Operating conditions: Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| Operating conditions: MTBF | 140,000 h at 25°C |
| Operating conditions: Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) UL compliant (see downloads) CB compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1: Quantity | 1 |
| Power supply 1: Type | Internal |
| Power supply 1: Input voltage | 100-240 VAC |
| Power supply 1: Input frequency | 60-50 Hz |
| Power supply 1: Current consumption | 0.6-0.3 A |
| Power supply 1: Power consumption max. | 23.6 W |
| Power supply 1: Heat output max. | 15.6 W |
| Power supply 2: Quantity | 1 |
| Power supply 2: Type | External |
| Power supply 2: Input voltage | 12 VDC |
| Power supply 2: Current consumption | 2 A |
| Power supply 2: Power consumption max. | 21.8 W |
| Power supply 2: Heat output max. | 13.8 W |
Source: G&D (A1120340). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
ADDERLink® X50 is compact in size and delivers uncompressed, lossless extension of USB peripherals including Keyboards, Video and Mice (KVM) up to 50m (150ft) over a single CAT5 or higher UTP cable. Sharp, bright and ultra high-resolution video plus digital stereo audio are delivered over a VGA interface to a single screen with total USB 2.0 compatibility, regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.Key Features
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
Adder PS/2 KVM receiver (X100/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Short haul, fully featured, keyboard, video, mouse and optional audio extender for PS/2 and USB computers
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.
Key Features
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control



