DVI-FiberLink(M) incl. PowerPack (A2300052)
Contact for Price
Media converter CAT to Fiber 1G multimode Product variants DVI-FiberLink(M) Basic DVI-FiberLink(M) incl. PowerPack DVI-FiberLink(S) Basic DVI-FiberLink(S) incl. PowerPack
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DVI-FiberLink(M) incl. PowerPack
SKU:
DVI-FiberLink(M) incl. PowerPack
Categories: DVI-FiberLink, KVM Add-ons, KVM & IP Control
Tags: DVI-FiberLink, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Add-on
Description
Product Details
Transmission
- The transmission distance is up to 550 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Active media converter from CAT to fiber
- External power supply
Operation
- The device can be placed between the following components:
- Two digital matrix switches
- A computer module (e. g. DVI-CPU) and a digital matrix switch
- A console module (e. g. DVI-CON) and a digital matrix switch
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Device
- External power pack supplies up to five modules with power via the power loop function
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | DVI-FiberLink |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | no redundancy |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 84 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.22 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 250,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.3 A |
| Power consumption idle | 1.3 W |
| Power consumption max. | 2.4 W |
| Heat output idle | 1.3 W |
| Heat output max. | 2.4 W |
Source: G&D — DVI-FiberLink(M) incl. PowerPack (A2300052). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
AdderView Rack Tray, 19″ LCD integrated AVX5016IP KVM Switch over 4 IP users (RD1916QIP)
High density rack tray with fully featured USB, PS/2, Sun and Video control for critical environments.Key Features
- 4 simultaneous IP users
- Multi-platform capability and connectivity
- Serial console server (SCS)
- LDAP integration plus ADDER.Net management software
- RS232 port
- Ecopulse circuitry
- Encryption and authentication
- Intelligent video thresholding
- Flexible screen scaling



