Product Details
Device
- 23 floating contacts for connection to own panel
- Transmitting the shortcuts by pressing a button on the panel
- Pressing the keys triggers control sequence for G&D device behind it
- Customer’s own hardware can be integrated
- Operating system-independent
- Connection via PS/2 and USB possible
- Requires no software installation
- External power supply
Operation
- The HK-Controller is looped between the PS/2 or USB keyboard interface of the keyboard and the PS/2 or USB socket of the device to be operated.
- A cable tailored on one side connects the panel to the HK-Controller.
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | HK-Controller |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | no redundancy |
| Input options | |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 104 mm |
| IP protection class | IP30 |
| Weight ca. | 0.24 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 150,000 h at 25°C |
| Conformities | UKCA compliant (see downloads) TAA compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) EAC compliant (see downloads) IEC/EN 60945 – Maritime (EMC & Environmental) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.5 A |
| Power consumption idle | 1.08 W |
| Power consumption max. | 5.52 W |
| Heat output idle | 1.1 W |
| Heat output max. | 5.52 W |



