Product Details
Device
- Central power supply, for example in racks
- Enables external monitoring of the device status
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- MultiPower-12-HP, MultiPower-12 and MultiPower-6:
- redundant internal power units
- 24V variant:
- redundant external power supply, 3 pin Phoenix connector
(PowerPacks not included in the scope of delivery)
- redundant external power supply, 3 pin Phoenix connector
- MultiPower-2:
- redundant external power supply
Operation features
- MultiPower-12-HP:
- Connction of up to twelve 12V devices
(12 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 1,2A – depends on the devices; with port configuration, up to six G&D devices with 12V and max. 2.4A (high power) can be connected) - Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Connction of up to twelve 12V devices
- MultiPower-12:
- Connection of up to twelve 12V devices
(12 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 600mA – depends on the devices)
- Connection of up to twelve 12V devices
- MultiPower-6:
- Conncetion of up to six 12V devices
(6 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 1.2A – depends on the devices)
- Conncetion of up to six 12V devices
- MultiPower-2:
- Conncetion of up to two 12V devices
(2 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 1.5A – depends on the devices)
- Conncetion of up to two 12V devices
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | Accessories |
| Product Family | MultiPower |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 155 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 1.97 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 120,000 h at 25°C |
| Conformities | UKCA compliant (see downloads) TAA compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) EAC compliant (see downloads) IEC/EN 60945 – Maritime (EMC & Environmental) |
| Power supply | |
| Quantity | 2 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 1.8-1 A |
| Power consumption max. | 96 W |
| Heat output max. | 8.6 W |
Source: G&D — MultiPower-12 12x 12V/0.6A (A4110030). Verify with manufacturer.



