Product Details
Device
- Central power supply, for example in racks
- Enables external monitoring of the device status
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- MultiPower-12-HP, MultiPower-12 and MultiPower-6:
- redundant internal power units
- 24V variant:
- redundant external power supply, 3 pin Phoenix connector
(PowerPacks not included in the scope of delivery)
- redundant external power supply, 3 pin Phoenix connector
- MultiPower-2:
- redundant external power supply
Operation features
- MultiPower-12-HP:
- Connction of up to twelve 12V devices
(12 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 1,2A – depends on the devices; with port configuration, up to six G&D devices with 12V and max. 2.4A (high power) can be connected) - Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Connction of up to twelve 12V devices
- MultiPower-12:
- Connection of up to twelve 12V devices
(12 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 600mA – depends on the devices)
- Connection of up to twelve 12V devices
- MultiPower-6:
- Conncetion of up to six 12V devices
(6 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 1.2A – depends on the devices)
- Conncetion of up to six 12V devices
- MultiPower-2:
- Conncetion of up to two 12V devices
(2 output interfaces supply G&D devices with 12V and max. 1.5A – depends on the devices)
- Conncetion of up to two 12V devices
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | Accessories |
| Product Family | MultiPower |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Maintenance | |
| Update via | no update possibility |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 84 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.2 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 100,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) UKCA compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 2 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 3 A |
| Power consumption max. | 43 W |
| Heat output max. | 1.2 W |
Source: G&D — MultiPower-2-12V 2x 12V/0.8A (A4110053). Verify with manufacturer.



