Product Details
Video
- The TradeSwitch does not process video signals. Each monitor of the user console is directly connected to the computer and permanently displays its image.
Signals
- Stereo audio signals
- USB 2.0 with hi-speed, all USB classes
Device
- Accesses as hardware switch only the standard interfaces keyboard, mouse and audio
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- Internal power pack for main power supply
System update
- Flash upgrade via the device
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Operation features
- With the TradeSwitch, you can operate several computers over only one set of keyboard/mouse.
- Switching between computers is done either via the buttons on the front of the TradeSwitch, via configurable key combinations on the keyboard or via a serial device.
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Permanent keyboard/mouse emulation ensures a stable system
Control options
- CrossDisplay-Switching: The mouse acts as if on a “virtual desktop” and can be moved seamlessly across the connected displays. Moving the cursor from the active to another display, the keyboard-mouse focus automatically switches to the connected computer. This feature lets you create multi-monitor workplaces, where users do not have to deal with the actual infrastructure. Thus, they are able to perform their tasks while operating the system intuitively. The mouse becomes the ultimate intuitive switching tool.
Extensions
Device
- Attach the optional LED sets to the monitors. This facilitates locating the monitor (computer) to which the keyboard/mouse focus is switched to.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM switches |
| Product Family | TradeSwitch |
| Country of origin | Germany |
| Number of workstations | 1 |
| Number of sources | 2 |
| Power Supply | no redundancy |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| Audio | |
| Transmission type | Stereo |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 5 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 210 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 210 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 1.14 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 185,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.19-0.1 A |
| Power consumption idle | 1.9-2.3 W |
| Power consumption max. | 11.1-11.6 W |
| Heat output max. | 5.1-5.6 W |
Source: G&D — TradeSwitch2-USB (A2100089). Verify with manufacturer.



