USB 2.0 Ranger2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0 (A1990034)
Contact for Price
Extender for USB2.0 data (Set Transmitter/Receiver) Product variants USB 2.0 Ranger 2211 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301GE-LAN 1-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304 4-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2311 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: USB 2.0 Ranger2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0
SKU:
USB 2.0 Ranger2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0
Categories: KVM Extenders, USB Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, USB extenders
Description
Product Details
Signals
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | USB extenders |
| Country of origin | China |
| Power Supply | no redundancy |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 100 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Housing | |
| Width ca. | 86 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 75 mm |
| Weight ca. | 0.79 kg |
| Operating conditions | |
| Conformities | CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) RoHS compliant (see downloads) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — USB 2.0 Ranger2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0 (A1990034). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV104T HDMI Digital Audio/Video Switch (ALDV104T)
ADDERLink DV104T is a high performance digital video extender and splitter that enables you to locate your critical play out hardware in a secure and temperature controlled environment away from the display point environment whilst maintaining the same user experience.
Key Features
- 2x4 Video/Audio Switch Extender
- Cast to 4 Displays up to 164' Away
- Up to WUXGA Video, 192 kHz Audio Support
- 2 x HDMI Inputs, 4 x RJ45 LINK Outputs
- Web Admin Configuration
Adder Adderlink X2 Silver KVM and RS232 Receiver Unit (X2-SILVER/R)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.

