Audio-Transceiver-Fiber(S) - ANALOG (A1990033)
Contact for Price
Transmission system (transceiver) for analog audio signals (no digital audio) Product variants Audio-Transceiver-Fiber(S) Audio-Transceiver-Fiber(S) – ANALOG
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: Audio-Transceiver-Fiber(S) - ANALOG
SKU:
Audio-Transceiver-Fiber(S) - ANALOG
Categories: Audio-Transceiver, KVM Extenders
Tags: Audio-Transceiver, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender
Description
Product Details
Signals
- Amplifiable input signal for microphones etc.
- Bidirectional audio signals in stereo/CD quality
Transmission
- The transmission distance is up to 10,000 meters over fiber singlemode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- External power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | Audio-Transceiver |
| Country of origin | Germany |
| Number of sources | 1 |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 10,000 m (9/125µm, OS1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 1,310 nm |
| Medium | Fiber SM |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Audio | |
| Transmission type | Bidirectional Stereo |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 192 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 84 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.22 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 300,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.3 A |
| Power consumption idle | 1.87 W |
| Power consumption max. | 1.99 W |
| Heat output idle | 1.87 W |
| Heat output max. | 1.99 W |
Source: G&D — Audio-Transceiver-Fiber(S) – ANALOG (A1990033). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
ADDERLink® X50 is compact in size and delivers uncompressed, lossless extension of USB peripherals including Keyboards, Video and Mice (KVM) up to 50m (150ft) over a single CAT5 or higher UTP cable. Sharp, bright and ultra high-resolution video plus digital stereo audio are delivered over a VGA interface to a single screen with total USB 2.0 compatibility, regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.Key Features
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
Adder PS/2 KVM receiver (X100/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Short haul, fully featured, keyboard, video, mouse and optional audio extender for PS/2 and USB computers
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.



