USB 2.0 Ranger2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0 (A1990036)
Contact for Price
Extender for USB2.0 data (Set Transmitter/Receiver) Product variants USB 2.0 Ranger 2211 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301GE-LAN 1-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304 4-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2311 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: USB 2.0 Ranger2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0
SKU:
USB 2.0 Ranger2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0
Categories: KVM Extenders, USB Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, USB extenders
Description
Product Details
Signals
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | USB extenders |
| Country of origin | China |
| Power Supply | no redundancy |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 100 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Housing | |
| Width ca. | 86 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 75 mm |
| Weight ca. | 0.82 kg |
| Operating conditions | |
| Conformities | CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) RoHS compliant (see downloads) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — USB 2.0 Ranger2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0 (A1990036). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers

