USB 2.0 Ranger2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0 (A1990037)
Contact for Price
Extender for USB2.0 data (Set Transmitter/Receiver) Product variants USB 2.0 Ranger 2211 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301GE-LAN 1-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304 4-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2311 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: USB 2.0 Ranger2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0
SKU:
USB 2.0 Ranger2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0
Categories: USB Extenders, KVM Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, USB extenders
Description
Product Details
Signals
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | USB extenders |
| Country of origin | China |
| Power Supply | no redundancy |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Fiber MM |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 500 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Housing | |
| Width ca. | 100 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 76 mm |
| Weight ca. | 0.92 kg |
| Operating conditions | |
| Conformities | CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) RoHS compliant (see downloads) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — USB 2.0 Ranger2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0 (A1990037). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV104T HDMI Digital Audio/Video Switch (ALDV104T)
ADDERLink DV104T is a high performance digital video extender and splitter that enables you to locate your critical play out hardware in a secure and temperature controlled environment away from the display point environment whilst maintaining the same user experience.
Key Features
- 2x4 Video/Audio Switch Extender
- Cast to 4 Displays up to 164' Away
- Up to WUXGA Video, 192 kHz Audio Support
- 2 x HDMI Inputs, 4 x RJ45 LINK Outputs
- Web Admin Configuration
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.

