Adder ADDERLink XD150 KVM Extender - USB, Audio, Single Link DVI-D, & RS232 - Up to 150m (500ft) (XD150)
- DVI Monitor Support
- 4-Port USB 2.0 Hub
- Supports Resolutions up to 1920 x 1200
- Extends Connections up to 492′ (150m)
- CD-Quality Analog Audio
- RS232 Support
| Brand | Adder |
|---|
Part number: XD150
Adder XD150 Overview
Extend a system’s video, audio, and USB connections up to 492′ (150m) away with the ADDERLink XD150 KVM Extender from Adder. This system transfers these signals over a single networking cable, helping you reduce cable clutter over a long distance. It supports resolutions of up to 1920 x 1200 over a DVI port and offers four USB 2.0 ports for your keyboard and mouse as well as printers, storage, and other devices. Speakers and headphones are also supported with an onboard 3.5mm audio jack. For power, two external adapters are included, and each unit features a power-locking design, which helps prevent disconnects. In addition, the units come with RS232 ports, which can be used to connect other compatible adapters and peripherals.
ADDERLink XD150 is a high performance KVM (Keyboard, Video, Mouse) extender that enables you to locate your critical computing hardware in a secure and temperature controlled environment away from the user work station whilst maintaining the original user desktop experience.

- 150 meter (500ft) extension distance for a single 1920 x 1080 DVI-D (single-link) screen
- 100 meter (330ft) extension distance for a single 1920 x 1200 DVI-D (single-link) screen
- USB 2.0 (Low, Full, High speed) for keyboard, mouse, tablet and touch screen
- Transparent 4-port USB 2.0 Hub with Hi-speed for mass storage devices
- Bidirectional analog audio (Line in/out with microphone & headphone support)
- RS232 with RTS/CTS flow control

Adder XD150-US Transmitter Front & Back View
Adder XD150 Features
Up to 500ft (150m) extension over single CatX
XD150 provides flexible resolution versus extension distance options, ranging from 500ft (150m) extension distance for a single 1920 x 1080 screen to 330ft (100m) extension distance for a single 1920 x 1200 screen.
Transparent USB 2.0 Hub (Low, Full, High Speed)
The transparent USB 2.0 link supports most common USB devices such as mice, keyboards, touch screens, graphic tablets, jog shuttles, joysticks and mass storage devices. Isochronous devices such as web cams and headsets can also be used.

Intelligent operation, compatibility and future-proofing
The extender has an intelligent EDID management to allow the true characteristics of the monitor to be passed back to the computer. A KVM switch mode is also provided for improved compatibility with KVM equipment. The whole system is flash upgradeable from the computer end for future compatibility.

Perfect digital video, real time control
The XD150 video extension system is uncompressed, where by every pixel of every frame are sent without loss and in real-time.

Intelligent USB hub
The remote unit has an in-built 4-port USB hub to enable several USB devices to be connected.

Plug and Play
Installation is straightforward and there is no need for any extra drivers or software to be installed.
Bidirectional CD-quality analog audio
CD audio quality (stereo channel 16 bit sampled at 44.1kHz) is available to transfer stereo audio from local to remote for Line Out.
Serial RS232
RS232 can be passed between the units to a maximum baud rate 115K2 via the options port. Adder’s RC4 remote key switch is also supported.
Locking power connectors
Locking 3 Pin DC jack with 2 power adaptors included.

1U 19″ rack mounting kit
An easy-access rack mount kit is available (RMK8) for neat mounting of two XD150 units in 1U of rack space.
Technical Specifications
| Video | Single Link DVI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Extension Distance (1080p) | Up to 150m/500ft over single CATx |
| Extension Distance (1200p) | Up to 100m/330ft over single CATx |
| Cable Requirement | CAT5e for 1080p and below; CAT7 for higher resolutions |
| USB | USB 2.0 (low, full, high speed); 4-port built-in hub; HID and mass storage |
| Audio | CD-quality analog stereo, 16-bit / 44.1kHz, line out |
| Serial | RS232 10p10c options port |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 12V DC 18W, 100–240 VAC 50/60Hz 0.7A |
| Dimensions | 169mm W × 31mm H × 120mm D |
| Weight | 600g (1.3lb) |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink XD150. Verify with manufacturer.
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver




