Single Link with POE HDMI & USB Extender over IP INC RED POWER CABLE
Technical Specifications
| Video | HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Colour Depth | 8 bpc |
| USB (Computer) | 1x USB Type-B |
| USB (Console) | 3x USB Type-A (True Emulation / HID) |
| Network | 1x RJ45 (8p8c), 1GbE |
| Extension Distance | Up to 100m/328ft (CAT5e and above) |
| Power | 12V 3-pin or PoE 802.3af |
| Audio | Analog bi-directional, 2-channel, 16-bit / 48kHz, 3.5mm jacks |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Humidity | 10–90% (non-condensing) |
| Dimensions | 169mm W × 31mm H × 120mm D |
| Weight | 0.6kg (1.3lb) |
| MTBF | 700,000 hours (Telcordia SR332) |
| Certifications | CE, FCC, KC, UKCA |
| Standards | EN55032/CISPR 32, EN55035/CISPR 35, FCC Part 15B |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink XDIP. Verify with manufacturer.








