Adder X100 User Station for CATx Switches - VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.
The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.
Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord
| Brand | Adder |
|---|
Part number: X100AS/R
The AdderLink X100AS-R PS/2 KVM receiver with audio and deskew has been specifically designed to give KVM control of computers attached to AdderLink CATx switches from up to 300m/1000ft over industry standard Cat5/5e/6 UTP cable. Users are presented with crisp, clear and bright video. To ensure consistent video quality the AdderView CATx automatically sets the X100 compensation parameters when switching from server to server.
The X100R is also available in the following models
- with out Audio: X100R
- with Audio: X100A-R

Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15); 1600 x 1200 to 100m/330ft; 1900 x 1440 to 50m/165ft |
| Extension Distance | Up to 100m/330ft over CATx (CAT5 or higher) |
| Keyboard/Mouse | PS/2 or USB |
| Audio | Digital stereo 44.1kHz (optional, 3.5mm jack) |
| DDC | Full DDC support |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz |
| Dimensions (TX) | 64mm × 45mm × 25mm |
| Dimensions (RX) | 123mm × 74mm × 26mm |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | Windows, DOS, Linux, Unix, BSD, Sun OS, Solaris, Mac OS, NetWare |
Source: Adder Technology — ADDERLink X100. Verify with manufacturer.
Related products
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control



