RARITAN PX3-5917U-V2 | VERTICAL | 400V | 3-PHASE | 12 x C13, 12 x C19 | 32A | 22.2kVA | METERED | SMART |
Raritan, PDU, IPDU, 3 PH, 400V AC, 32A (32A/PH rated); 24 outlets: 12x C13, 12x C19; plug: IEC 60309 3P+N+E 6h 32A (Wye Top-top feed), 22.2kVA; Outlet Metered/Switched, Zero U vertical PDU, SecureLock ready, V2 Outlet Sequence, high resolution color display with field replaceable controller, Ethernet, serial, 2x USB-A, USB-B and sensor connections
| Brand | Raritan |
|---|
Part number: PX3-5917U-V2
Raritan PDU PX3-5917U-V2 Features
Energy Metering
Voltage (V), Current (A), Active Power (kW), Real Power (kVA), Energy (kWh), Power Factor
Metering Accuracy
ISO/IEC 62053-21 1%
Remote Outlet Switching
Yes
Metering per input line
Yes
Metering per Branch Circuit Breaker
No
Environmental Sensor Ready
Yes
Compatible Sensors
Temperature, Humidity, Air Flow, Differential Pressure, Water Leak, and Contact Closure.
Cascading
Yes, Max 16 PDUs can be daisy chained using a USB or Ethernet connection.
Networking
Primary (10/100/1000 Base T) Ethernet with secondary redundant (10/100/1000 Base T) Ethernet in 0U, (10/100 Base T) Ethernet in 1U/2U/3U. Optional Wi-Fi (802.11ac/a/b/g/n).
Onboard Display
Color, matrix LCD display : Voltage, current, or active power (per line, per breaker, or per receptacle / outlet); Alarms; Configuration information (name, ratings, IP / Networking information). Auto-flip orientation
Specifications (Raritan)
Input
Input Plug
230/400V Wye 32A IEC 60309 3P+N+PE 6Hr
Nominal Voltage
400V
Maximum Input Current
32A
Rated Input Current
32A
Power Capacity
22.2kVA
Cord Length
3m
Output
Nominal Voltage
240V
Receptacles (Output Connections)
(12) C13, (12) C19
Overload Protection
N/A
Physical
Dimensions (WxDxH)
TBD
Unit Weight
14kg
Shipping Weight
20.062042kg
Shipping Dimensions
2060 x 230 x 118 mm
Mounting
G2-RACK-FOR-ZU
Environmental
Operating Temperature/Environment
60 C
Operating Relative Humidity
85%
Operating Elevation
0-6000ft
Technical Specifications
| Product Category | Intelligent Rack PDU |
| PX3 Processor | ARM9 400 MHz (Atmel SAM9G20) |
| PX3 Flash Memory | 16MB NOR Flash |
| PX3 RAM | 64MB SDRAM |
| PX3 Display | High-Resolution Colour TFT (220 x 176) |
| PX2 Display | 7-Segment LED Display |
| Cascading | USB cascading, up to 16 devices |
| Hot Swap Controller | Yes (PX3); No (PX2) |
| Input Voltage Range | 100V single phase to 480V three phase |
| Input Current Range | 12A up to 100A per line |
| Max Input Capacity | Up to 67 kVA |
| Max Outlet Density | Up to 60 outlets per chassis |
| Input Cord Length | Standard 3 m (10 ft); optional custom up to 10 m |
| Metering Accuracy | ±1% (ISO/IEC 62053-21 / EU2014/32 MID compliant) |
| Metered Parameters | kWh, Voltage (V), Current (A), Active Power (kW), Apparent Power (kVA), Energy (kWh), Power Factor |
| Remote Outlet Switching | Yes — configurable power sequencing, load shedding, last-known-state power-on |
| Networking | 10/100 BaseT Ethernet; optional Gigabit Ethernet; WiFi 802.11a/b/g/n |
| Management Protocols | HTTP(S), SSH CLI, Telnet, RS-232, SNMP v2/v3, SMTP, IPv6/IPv4, Modbus/TCP |
| Authentication | LDAP, Active Directory, RADIUS, local credential database |
| Environmental Sensor Capacity | Up to 32 plug-and-play sensors per PDU |
| Sensor Types | Temperature, humidity, airflow, differential pressure, water leak, contact closure |
| Operating Temperature | Up to 60°C (140°F) maximum ambient |
| Operating Humidity | Up to 85% relative humidity |
| Form Factors | 0U vertical, 1U horizontal, 2U horizontal |
| Warranty | Standard 2 years; optional up to 5 years |
| Certifications | UL, Canada ICES-003, FCC Part 15 Class A, RoHS, CE, SAA, EAC |
Source: Raritan — Intelligent Rack PDUs. Verify specifications with manufacturer before purchase.
Related products
Adder AdderLink Infinity Dual-Head 4000 Series 4K IP KVM Extender Transmitter (ALIF4021T)
- Dual-head 4K, video, audio and USB over a single fiber connection
- Pixel-perfect, color accuracy at 4K60
- Bi-directional analog audio
- Adder’s USB True Emulation for fast switching
- Backwards compatible with existing ADDERLink INFINITY infrastructure
- Plug and play
Adder AV extender (4 way transmitter only) (ALAV104T)
Adder AV200 Series Point to Multipoint 8-way Extender w/ serial (transmitter only) (ALAV208T)
- Crystal clear digital audio quality at 44.1kHz Stereo
- Crisp, sharp, fully saturated video quality even at 1000ft
- Resolution up to 1600x1200@60Hz
- Compact size
- Compact rack-mountable chassis for large installations
- Receiver units with fully adjustable de-skew ensuring maximum video quality
- Cascade transmitters to support up to 128 VDUs from a single source
- Dual video/audio output on the receiver supports back to back monitors applications






