- KVM-Over-IP
- KVM Matrix
- Infinity Endpoints
- Infinity Manager
- Infinity Licences
- XDIP
- AdderView Matrix
- CATx Rackmount Switch
- MTX-CPU/CON
- ControlCenter-Digital
- ControlCenter-Compact
- ControlCenter-IP
- RemoteAccess-CPU
- RemoteAccess-IP-CPU
- RemoteAccess
- Vision
- Vision-IP
- VisionXS-IP
- VisionXS
- VisionVS
- VisionXS 2.0
- VisionXS-IP 2.0
- CosmicConnect IP KVM Matrix
- KVM Extenders
- KVM Switches
- Secure KVM
- LCD KVM Console Drawers
- KVM Add-ons
Adder ADDERview Rack Tray with 17″ Screen & Integrated AVX5016IP KVM Switch (RD1716QIP)
Contact for Price
High density rack tray with fully featured USB, PS/2, Sun and Video control for critical environments.
Key Features
- 4 simultaneous IP users
- Multi-platform capability and connectivity
- Serial console server (SCS)
- RS232 port
- Configuration and extension
- Ecopulse circuitry
- Encryption and authentication
- Flexible screen scaling
| Brand | Adder |
|---|
Description
Adder ADDERView Overview
AdderView RackDrawer 17″ Screen, Integrated 16 port CatX5000IP KVM Switch UK Keyboard. This product is classified under the EU Dual-Use List for export control purposes (section 5A002.a.1). Exports of this product by Adder from the UK to Australia, Canada, Japan, New Zealand, Norway, Switzerland, Lichtenstein or the USA are made under Community General Export Authorisation EU001 (reference X002)
The AdderView RDX 5000IP is the complete server room solution with local and remote management. The 1 U keyboard tray is available in most keyboard language layouts and features a premium quality Samsung SXGA 1280 x 1024 TFT LCD panel with touch pad control and advanced OSD for device selection. Control 16 computers directly from the tray together with 4 secure IP users. Expand to support up to 256 computers using CATx 5000 switches.
Using Adder’s CAM modules, you can connect the switch via CAT5e cable to any type of server including PC, Mac and Sun. Country code reporting, DDC and continuous keyboard and mouse emulation further ensure faultless operation across your unique installation.

Product Features
4 simultaneous IP users: Enables 4 simultaneous global users to connect via IP to any of the 16 connected computers.
Multi-platform capability and connectivity: USB/PS2/SUN and serial connectivity on any type of server platform.
Serial console server (SCS): ADDERView RDX can also be used as a serial console simply by attaching the CATX-CONSOLE computer access module. This gives you out of band access to command line interface (CLI) devices as well as console access to network switches.
LDAP integration plus ADDER®.Net management software: Automating the task of managing your network hardware and authenticating users against your existing LDAP infrastructure.
RS232 port: Integrated RS232 gives you the ability to control other external devices such as power management devices.
Configuration and extension: The ADDERView RDX 5000 enables you to configure 16 separate users internally with unique access privileges all of which are stored within the switch. A CATx5000 can be cascaded from the unit to enable control of 256 computers from 64 IP users.
Ecopulse circuitry: Ecopulse powers down unnecessary circuits when not required reducing power requirements. Over the life of the product this will save significant power.
Encryption and authentication: The enterprise grade integrated KVM over IP switch employs AES128 bit encryption and RSA2048 authentication ensuring your control system remains secure at all times.
Intelligent video thresholding: Adder’s innovative active de-artifacting technology automatically calculates the ideal threshold for any computer or KVM switch so that video displays are refreshed with optimum immediacy – while “screen junk” is kept to an absolute minimum.
Flexible screen scaling: Adder solutions provide point-and-click screen scaling, so that users can quickly accommodate target devices running any size display with any aspect ratio. Adder solutions also allow users to easily override scaling if and when they require unscaled pixel-to-pixel mapping.
Technical Specifications
| Display | 17-inch (RD1716) or 19-inch (RD1916) Samsung SXGA TFT LCD |
| Panel Resolution | 1280 x 1024 |
| Maximum Video Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Video Modes | PC, Sun, and Mac |
| Computer Ports | 16 CATx (RJ45) integrated KVM switch |
| Expansion | Up to 256 computers via cascading CATx 1000 switches |
| Remote User Port | 1x CATx RJ45 |
| KVM Switch Type | CATx 1000 (XX models) or CATxIP 5000 (QIP models) |
| Pointing Device | Touch-pad |
| Serial | 1x DB9 (RS232 power switching/sync) |
| Operating Temperature | 0–35°C |
| Power Supply | 100–240 VAC 0.5A 50/60Hz, 12V DC 5A |
| Dimensions | 442mm W × 44mm H × 630mm D (1U rack mount) |
| Weight | 13kg (RD1716); 13.7kg (RD1916) |
| Certifications | CE, FCC, UKCA |
Source: Adder Technology — ADDERView RDX Rack Drawer. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder AdderLink Infinity Dual-Head 4000 Series 4K IP KVM Extender Transmitter (ALIF4021T)
Key Features
- Dual-head 4K, video, audio and USB over a single fiber connection
- Pixel-perfect, color accuracy at 4K60
- Bi-directional analog audio
- Adder’s USB True Emulation for fast switching
- Backwards compatible with existing ADDERLink INFINITY infrastructure
- Plug and play

