Adder ADDERLink INFINITY 3000 KVM Receiver (ALIF3000R)
Contact for Price
ADDERLink® INFINITY 3000R – ALIF3000R – A dual-head, USB2.0 IP KVM extender delivering unlimited access to virtual and physical machines.
| Brand | Adder |
|---|
Part number: ALIF3000R
SKU:
ALIF3000R
Categories: ADDERLink Infinity, KVM Matrix
Description
ADDERLink® INFINITY 3000R – ALIF3000R – A dual-head, USB2.0 IP KVM extender delivering unlimited access to virtual and physical machines.
Technical Specifications
| Video | DisplayPort |
| Maximum Resolution (1 Screen) | 2560 x 1600 @ 60Hz |
| Maximum Resolution (2 Screens) | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| UHD Support | 3840 x 2160 (for VDI inputs) |
| Colour Depth | 8 bpc |
| Network Bandwidth | 1GbE |
| Network Ports | 1x RJ45 (8p8c), 2x SFP, 1x 1GbE CATx (VM access) |
| USB | 6x USB 2.0 True Emulation ports |
| Audio | Analog 2-channel, 16-bit / 48kHz; bi-directional |
| Audio Ports | 1x 3.5mm input, 2x 3.5mm output |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 12V 3-pin, max 60W, typical 20W |
| Dimensions | 215mm W × 40mm H × 210mm D |
| Weight | 1.8kg |
| MTBF | 80,000 hours (Telcordia SR332) |
| Certifications | CE, cULus (E476334), FCC, ICES, RCM, UKCA |
| Compliance | EU REACH, UK REACH, China RoHS, Cal Prop 65 |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink INFINITY 3000. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Infinity AIM Software License for Primary & Failover Units – 288 Endpoints (AIMLIC-288-BCK)
dder AIMLIC-288-BCK is a 288 End-point Infinity AIM Software License for Primary & Backup Units.
Adder Infinity AIM Software License for Primary Units – 192 Endpoints (AIMLIC-192)
Adder AIMLIC-192 is a 192 End-point Infinity AIM Software License for Primary Units.












